Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alışveriş Merkezi Ağa Camisi'ni Çatlattı

Demirören Alışveriş Merkezi'nin inşaatı sırasında tarihi Hüseyin Ağa Camisi'nde derin çatlaklar oluştu. İbadete kapatılması önerilen cami, yeniden inşa edilecek.

Sabah Gazetesi
Alışveriş Merkezi Ağa Camisi'ni Çatlattı

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yaptırdığı tespitlerde, Hüseyin Ağa Camisi'nin İstiklal Caddesi'ndeki Demirören Alışveriş Merkezi'nin çok derine kazılan temeli nedeniyle tarihi caminin zarar gördüğü belirlendi. Mayıs 2010'da Koruma Kurulu tarafından yapılan incelemede caminin bahçe ve duvar kısmında yarılmalar belirlendi. Ocak 2011'de yapılan tespitlerde de caminin avlu, çatı ve duvarlarında derin çatlaklar oluştuğu ortaya çıkınca suç duyurusunda bulunuldu.

İskele altında ibadet

Tarihi caminin can güvenliğini tehdit edecek kadar hasar gördüğünün belirlenmesi üzerine, Koruma Kurulu'nun 08 Haziran 2011 tarihli kararıyla, "Can ve mal güvenliğinin sağlanması için caminin kullanımına devam edilmesinin sakıncalı olabileceği" bildirildi. Uyarıları dikkate alan İlçe Müftülüğü de caminin yanına üstü kapalı yeni bir ibadet alanı yaptırdı. Camide yarılmaların olduğu alanlara ise iskeleler kuruldu. Vatandaşlar demir iskelelerin altında ibadet etmeyi sürdürürken Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün girişimleriyle restorasyon çalışmaları için proje hazırlıklarına da başlandı. Ayrıca Demirören Şirketler Grubu da tüm restorasyon masraflarını üstlenmeyi kabul etti.

Bakan'dan talimat

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, camideki tahribatı yerinde inceledi ve restorasyon işlemlerinin hızlandırılarak bir an önce sonuçlandırılmasını istedi. Buna göre, bu ay sonuna kadar proje tamamlanarak nihai onay için Koruma Kurulu'na sunulacak. Koruma Kurulu'nun onayının ardından tarihi caminin restorasyon ve onarım çalışmaları başlayacak.

Nazım'ın kaleminden

Marksist-Leninist bir dünya görüşüne sahip olan ve yaşamı boyunca sosyalist hareketin içinde yer alan Nazım Hikmet, şairliğinin pek az bilinen ilk döneminde, 'Ağa Camii'yi şu dizelerle anlatmış.

'Ağa Camii'

Havsalam almıyordu bu hazin hali önce Ah, ey zavallı cami, seni böyle görünce Dertli bir çocuk gibi imanıma bağlandım; Allahımın ismini daha çok candan andım. Ne kadar yabancısın böyle sokaklarda sen! Böyle sokaklarda ki, anası can verirken, Işıklı kahvelerde kendi öz evladı var (...)
Nazım Hikmet-1921

http://www.yapi.com.tr/haberler/alisveris-merkezi-aga-camisini-catlatti_88809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!