Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi Girişim Grubu 'Kuma Gömülme' Kararını Yargıya Taşıdı

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Bölge Koruma Kurulunun verdiği ''Allianoi'nin kuma gömülmesi'' kararının yürütmesinin durdurulması için hukuka başvurduklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Allianoi Girişim Grubu 'Kuma Gömülme' Kararını Yargıya Taşıdı

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Bölge Koruma Kurulu'nun verdiği ''Allianoi'nin kuma gömülmesi'' kararının yürütmesinin durdurulması için hukuka başvurduklarını bildirdi. Diler, yaptığı yazılı açıklamada, ''Bergama Antik Kenti''nin ikiz kardeşi olduğunu öne sürdüğü ''Allianoi''nin, son haftalarda artan bir şiddetle yok edilmeye çalışıldığını iddia etti. Açıklamasında, 2000 yıllık antik sağlık yurdunu kumla, çamurla gömme çalışmasının başladığını ifade eden Diler, şunları kaydetti:

''Bir zamanlar üzerini örtecek tabakayı elleriyle dökeceklerini ifade edenler, bugün kazı alanının ortasına getirdikleri kamyonlar, vinçler, kepçelerle yığınlar halinde bölgeye kum dökmeye başlamışlardır. 1998 yılından beri binbir emekle ortaya çıkarılan Allianoi ören yeri, bilimsel değeri tüm kaynaklarda kabul edilmiş bir okuldur. Kandırılan yöre halkı suya kavuşacağını düşünmektedir. Kapısına ücretsiz geleceğini zannettiği suyun, kazancının baş ortağı olduğunu anladığında, iş işten geçmiş olacaktır. Hukuk ülkesinde tarih cinayeti işleniyor. Allianoi'de yok edilmek istenen gelecektir. 'Allianoi gömülmesin' diye verilmiş bunca iptal, bunca yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, küçük bir kelime oyunuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Bölge Koruma Kurulu 17 Ağustos 2010 tarihinde kumla gömme kararı aldı. Yeni karar için de yürütmeyi durdurma istemli olarak dün dava açtık. Bir kez daha yürütmeyi durdurma için hukuka başvurduk. Allianoi gelecektir. Bir kez daha hukuk kazanacak, Allianoi kazanacak.''

ETİKETLER: arkeoloji koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-girisim-grubu-kuma-gomulme-kararini-yargiya-tasidi_82559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!