Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Allianoi Peşini Bırakmıyor!

Allianoi antik kenti sular altında kalmasın diye dönemin Kültür Bakanları ve Veysel Eroğlu ile verdiği mücadele eski kazı başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş'ın peşini bırakmıyor. O tarihten beri başka yerlerde yapmak istediği arkeolojik kazılara da izin alamadı.

yapi.com.tr
Allianoi Peşini Bırakmıyor!

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, baraj suları altında bırakılan Allianoi eski kazı başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş’a bir türlü yeni arkeolojik kazı verilmiyor. Güre Ilıcası için üç yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat etmesine rağmen bakanlık arkeolojik kazı iznini vermiyor. Edremit Belediyesi kazılara sponsor olmasına rağmen Ilıca kazıları yıllardır yapılamadı ve kazı alanı adeta çöplüğe döndü.

Haklı mücadelesi başına dert oldu!

Dünyada şaşırtıcı ölçüde sağlam kalabilmiş bir Roma dönemi sağlık kompleksini barındıran Allianoi, İzmir İli, Bergama İlçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km’sinde, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer almaktadır.Paşa Ilıcası olarak tanınan bu ören yeri, antik köprüleri, tarihi ılıcası ve diğer taşınamaz eserleriyle yerinde korunması ve sergilenmesi gereken eşsiz bir arkeolojik mirasımızdı. Yortanlı Barajı suları altında kaldı. Kazı başkanlığı görevini yapan Ahmet Yaraş yıllarca antik kenti kurtarmak için mücadele verdi. Basına çıkıp politik kararı eleştirdi. Kültür Bakanlarının şimşeklerini üzerine çekti. Allianoi sular altında kalmasın diye çevrecilerle birlikte kendisini zincirleyerek eylem yaptı.  Çevrecilerin, arkeologların sevgisini Ankara ’nın ise nefretini kazandı.

10 ay sonra 'uygun değil' denildi

Ahmet Yaraş 1998 yılında başladığı Allianoi kazı başkanlığı görevini 2006 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihten sonra da bir daha kendisine bilimsel kazı verilmedi. Antik dönem ılıcaları konusunda uzman olan Yaraş Güre Ilıcası ile ilgili 3 yıldır Bakanlıktan kazı izni bekliyor. Her yıl sudan bir bahane ile kazı izni geri çevriliyor. Edremit Belediyesi kazılara sponsor oldu. Balıkesir Valiliği de 2007 yılında sadece 1 yıl yapılan bilimsel kazıların devam etmesini istiyor. Roma dönemine ait bu eşsiz ılıcanın ortaya çıkarılmasının, bilimsel verilerin elde edilmesinin önünde tek engel ise Kültür ve Turizm Bakanlığı. Yaraş’ın 2014 yılı için Şubat ayında yaptığı kazı başvurusuna bakanlık Aralık 2014’te verdiği cevapta, ‘’2014 yılı kazı programımızın yoğunluğundan dolayı uygun bulunmamıştır ‘’ denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-pesini-birakmiyor_129246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!