Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi'de 1800 Yıllık Mozaik Bulundu

Kasım ayından itibaren su tutulmaya başlanması planlanan Yortanlı Barajı Göleti altında kalacak İzmir'in Bergama İlçesi yakınlarındaki Allianoi Antik Kenti'nde, 1800 yıllık mozaik eserler bulundu.

Hürriyet
Allianoi'de 1800 Yıllık Mozaik Bulundu

b>Kasım ayından itibaren su tutulmaya başlanması planlanan Yortanlı Barajı Göleti altında kalacak İzmir'in Bergama İlçesi yakınlarındaki Allianoi Antik Kenti'nde, 1800 yıllık mozaik eserler bulundu. Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, Paşa Ilıcası'ndaki kazılar sonucu çıkarılan 8 granit sütunun tabanında farklı renklerde geometrik mozaiklerin bulunduğunu söyledi.Yaraş, bu mozaiklerin sağlam olması ve bir bütün olarak ortaya çıkmasının, arkeoloji bilimi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Çok büyük olan mozaiklerin, çıkarılıp müzeye taşınamayacağını ifade eden Yaraş, 1. derecede SİT alanı olan alanın su altında kalmasının yasal olarak mümkün olmayacağını söyledi.

Yaraş, “Buraların korunması gerekir. Baraj bu şekilde biterse 17 metre su altında kalacak. Bu çağdaşlıkla bağdaşmaz. Umuyorum ki bu güzellikler su altında kalmaz” diye konuştu.

KAZILARDA ÇOK DEĞERLİ ESERLER BULUNDU
Yaraş, 1998 yılında başladıkları kazı çalışmalarında taşınır ve taşınmaz çok değerli eserlere rastladıklarını belirterek, bulunan eserlerle yeni bir müze kurulabileceğini vurguladı.

Kazı çalışmalarının DSİ sponsorluğunda yürütüldüğünü, DSİ'nin gönderdiği ödenekle ancak 2 ay çalışabildiklerini ifade eden Yaraş, şunları söyledi:“Bu ödenek yetmediği için kazı ekibi olarak yeni bir sponsor arayışı içindeyiz. Ödenek yetersizliğinden 6 ay çalışmamız gerekirken, 2 ay çalışıyoruz. Kazı çalışmalarının hızlı yapılıp bitirilmesi için 2 trilyon lira ödeneğe ihtiyacımız var.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-1800-yillik-mozaik-bulundu_30297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!