Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi'de Kazılar Başladı

Bergama Yortanlı baraj alanı içinde bulunan Allianoi Antik Kenti'nde kurtarma kazı çalışmalarına başlandı.

CNN Türk
Allianoi'de Kazılar Başladı

ergama Yortanlı baraj alanı içinde bulunan Allianoi Antik Kenti'nde kurtarma kazı çalışmalarına başlandı. Allianoi Antik Kenti Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Yaraş, kurtarma kazı çalışmaları için İzmir Ticaret Odasının ve Trakya Üniversitesi'nin 15'er bin YTL destek sağladığını açıkladı.

Yaraş, ''ayrıca, sivil toplum örgütleri tarafından Bergama Yortanlı Derneği'ne 20 bin YTL ayrıldı ve toplam 50 bin YTL kaynakla çalışmalara başladık. 30 işçi ve 15 kişilik teknik heyet çalışmalara katılıyor'' dedi.

Dünyanın ilk tıp merkezlerinden biri olan, şifalı sıcak suya ve bin 800 yıllık tarihe sahip Allianoi, dünya kültür mirası listesine girmeye aday nitelikte. Termal merkezde 47 derece sıcaklıkta su bulunuyor. Çevre halkı tarafından çok tercih edilen suyun, kadın hastalıkları ve romotizmaya iyi geldiği tıbbi olarak kanıtlanmış durumda.

Bin 800 yaşında
Antik yazarlardan Aristides'in 'Hieroi Logoi' isimli eserinde de anılan Allianoi, bin 800 yaşında.

Allianoi'de, Tunç Çağı'na ait ünlü 'Yortan Kabı', Çakmak Tepe'de çok sayıda çakmak taşı eseri, dolgu topraktan iki taş baltanın bulunduğu, bu nedenle alanın tarih öncesi çağlarda bile önemli bir yerleşim birimi olduğu vurgulanıyor. 1998 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılan Allianoi'de, Helenistik dönemde buradaki sıcak sudan da yararlanıldığı belirtiliyor.

Allianoi'de sulama amacıyla yapılmak istenen Yortanlı barajı nedeniyle kazı alanı kapatılacak. Osmanlı Dönemi'nde de önem taşıyan Allianoi'nin adı, o yıllarda 'Paşa Ilıcası' olarak anılıyor. 20'nci yüzyılın başında Bergama Kaymakamı Kemal Bey tarafından ılıcanın yeniden kullanıma açılması sağlanmış.

Bölge, Türkiye'de sağlam kalmış, hala kullanılabilecek sıcak suyu olan, dünyanın doğa tarafından en iyi korunmuş ve en sağlam kalabilmiş sağlık yurtlarından biri.

Allianoi'ye destek için Bergama-Yortanlı Kurtarma Derneği Akbank Bergama şubesi dhv 33453-012 no'lu hesaba yardım yapılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-kazilar-basladi_47373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!