Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi'de Sular Durulmuyor

İzmir'in Bergama ilçesi sınırlarında bulunan Allianoi antik kenti üzerine yapılması planlanan sulama barajı ile ilgili tartışmalar yoğunluğunu koruyor

yapi.com.trzmir'in Bergama ilçesi sınırlarında bulunan Allianoi antik kenti üzerine yapılması planlanan sulama barajı ile ilgili tartışmalar yoğunluğunu koruyor.

Allianoi antik kentinin geleceğine karar vermek için bakanlık tarafından oluşturulan bilimsel komisyon, raporunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sundu. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı’nın başkanlık ettiği toplantıda, Allianoi ile ilgili kararın Anıtlar Yüksek Kurulu’nun vermesi gerektiğine dair karar alındı.

Öte yandan, kurulun Ankara'da yasal olmayan bir şekilde toplandığı ileri sürülürken, Genel Müdür Yardımcısı'nın toplantıya başkanlık etmesinin, özerk olduğu iddia edilen kurumun çalışmalarını gölgelendirdiği iddia ediliyor.

Ege’nin Zeugma’sı olarak bilinen antik yerleşim biriminin gelecek kuşaklara aktarılması yönünde alınacak karar, öneri niteliğinde olmakla birlikte, Allianoi özelinde tüm yatırımlar için emsal niteliği taşıyacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Allianaoi kurtarma kazılarına bu yıl ödenek ayırmadığı için, kazı çalışmaları Allianoi Girişim Grubu'nun başlattığı ve bazı firmalarla çeşitli yerel yönetimlerin destek verdiği kampanya sayesinde sadece 2 ay süreyle ‘imece’ usulüyle yapılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-sular-durulmuyor_48699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!