Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Allianoi'de Yargı Kararlarının Arkasından Dolaşılıyor

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, Bergama ilçesindeki Allianoi antik kentinin üzerinin kumla kapatılmasına ilişkin olarak, ''Yargı kararlarının arkasından dolaşılıyor. Burada hukuka karşı hile yapılmaktadır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Allianoi'de Yargı Kararlarının Arkasından Dolaşılıyor

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, Bergama ilçesindeki Allianoi antik kentinin üzerinin kumla kapatılmasına ilişkin olarak, ''Yargı kararlarının arkasından dolaşılıyor. Burada hukuka karşı hile yapılmaktadır'' dedi. Pekdaş, düzenlediği basın toplantısında, Allianoi antik kentinin bir sağlık yurdu olduğunu, tarihinin prehistorik döneme kadar uzandığını, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca 29 Mart 2001 tarihinde birinci derece sit alanı ilan edildiğini anlattı. Bu karara rağmen, yasalar ihlal edilerek söz konusu bölgede, Yortanlı Barajı'nın yapıldığını anlatan Pekdaş, şunları kaydetti:

''Şu an Allianoi'nin üstü tamamen örtülmüş durumda. Her an baraj suyunun bırakılması ihtimali bulunuyor. Bu konuyla ilgili günlerdir yayımlanan haberler var. Alana su verilmesi halinde yargı kararı iptal yönünde olsa bile telafisi mümkün olmayacak zararlar doğacak ve antik kent geri dönüşümsüz bir şekilde zarar görecek. Böyle bir kültür mirasının, hukuki süreç devam ederken heba edilmesine İzmir Barosunun seyirci kalması mümkün değil.''

Pekdaş, yargı kararlarının etkili kılınması ve hukukun üstünlüğünü korumakla yükümlü İzmir Barosunun Allianoi ile ilgili sürecin takipçisi olacağını ifade ederek, ''Allianoi'ye gömülmek istenen tarihimizdir. Tüm yurttaşlarımızı tarihine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yargı kararlarının arkasından dolaşılıyor. Burada hukuka karşı hile yapılmaktadır'' diye konuştu.
    
Baro Yönetim Kurulu üyesi Ayşegül Altınbaş da baronun yaptığı başvuruyla davaya taraf olduğunu belirterek, ''İzmir'in Bergama ilçesindeki ören yeri Allianoi'nin baraj suyu altında bırakılmasını öngören İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının iptali için açılan dava kapsamında antik kentte 1 hafta-10 gün içinde keşif yapılacak'' dedi.

ETİKETLER: arkeoloji koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-yargi-kararlarinin-arkasindan-dolasiliyor_84474.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!