Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Alma Çalışmaz’ Denen Metaş’ı 6 Ayda Diriltti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) 40 milyon 50 bin dolara satın aldığı Metaş’ı kısa sürede üretime geçiren Cer Çelik, vasıflı çelik üretimine başlayacak.

Akşam Gazetesib>Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) 40 milyon 50 bin dolara satın aldığı Metaş’ı kısa sürede üretime geçiren Cer Çelik, vasıflı çelik üretimine başlayacak. Türkiye’nin ilk ağır sanayi yatırımlarından biri olan Metaş’ı satın alarak ara verdikleri demir-çelik üretimine yeniden başlayan Cer Çelik’in İcra Kurulu Başkanı Zeki Tanyeri, “Fabrikanın içi tamamen boşaltılmış durumdaydı ve elektrik altyapısı yer yer tahrip olmuştu. Sektördeki arkadaşlarımız ‘bu fabrika iki yıldan önce çalışmaya başlamaz’ dedi. Ben de iddiaya girdim ve altı ayın ardından üretime başladık, çok sayıda takım elbise kazandım” diyor.

Vasıflı çelik üreteceğiz
40 milyon dolara aldıkları Metaş’a 80 milyon dolar yatırım yaparak çalışır hale getirdiklerini kaydeden Tanyeri, şu anda fabrikada 120 kişinin istihdam edildiğini, bunların önemli bir bölümünün de eski çalışanlar olduğunu belirtiyor. “Eski çalışanlardan kimi çağırdıysak geldi, bu da bizi çok mutlu etti” diyen Tanyeri, “Metaş’ın kuruluşunun 50. yılında yeni bir fabrika yarattık hem de çevreye zarar vermeyen son teknolojiyi kullanarak” şeklinde konuşuyor. Metaş’ta yeni adıyla Cer Çelik’te yatırım devam ediyor. “En az 10 yıl sürekli olarak yatırım yapmamız gerekiyor” diyen Tanyeri, yapımı devam eden haddehanenin bu yıl sonunda devreye gireceğini belirtiyor. Şirket, bu tesisin çalışmasıyla vasıflı çelik üretiminin de başlayacak.

Enerji sektörüne de gireceğiz
Yaklaşık 45 yıldır demir-çelik sektöründe faaliyet gösterdiklerini Rusya ve Romanya’da da faaliyetleri olduğunu belirten Tanyeri, Cer Çelik dışında iki farklı yatırıma da başladıklarını söylüyor. Bunlardan birincisi Gebze’de büyük bir lojistik tesisi kurmak, diğeri ise enerji yatırımı. Demir-çelik sektörünün en büyük girdilerinden birinin enerji olduğunu kaydeden Tanyeri, bu alandaki yatırımlarıyla ilgili olarak şunları söylüyor: “1999 yılından bu yana enerji sektörüyle ilgileniyoruz. İskenderun ve Bergama’da rüzgar santralı kurma çalışmamız devam ediyor, çok kısa bir süre sonra lisans alacağız. Toplam 60 megavat enerji üretmeyi planlıyoruz.”

Ortaklık teklifleri geliyor
Zeki Tanyeri, Türkiye’de demir-çelik sektörünün hızla kabuk değiştireceğini düşünüyor. Ereğli’nin satılması, Mittal-Arcelor birleşmesi ve Rusların bu alandaki agresif büyüme planlarının Türkiye’yi çok yakından ilgilendirdiğini belirten Tanyeri, Türkiye’nin Avrupa Demir-Çelik Birliği’ne katılmış olmasının da bu değişimde etkili olduğunu belirtiyor. Avrupa Demir Çelik Birliği’nin her ülkedeki üretim miktarı ve üretim biçimlerini inceleyerek bazı kotalar ve zorunluluklar getirdiğine dikkat çeken Tanyeri, “Bize de ortaklık ve satın alma teklifleri geliyor ancak böyle bir düşüncemiz yok. Belki bir şirketi satın alabiliriz ancak Cer Çelik’i satmayız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alma-calismaz-denen-metasi-6-ayda-diriltti_55462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!