Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alman Ece’ye Sofya’da Alışveriş Merkezi Yaptı, Türkiye’de 300 Milyon Dolarla Enerjiye Yöneldi

Litvanya’da inşa ettiği alışveriş merkeziyle Avrupa’ya açılan Kayı İnşaat, Alman Ece Grubu’na ait bir projeyi daha Bulgaristan’da tamamladı. Dün, dört papazın dualarıyla açılan Serdika İş ve Alışveriş Merkezi 160 milyon Euro’ya mal oldu. Kayı İnşaat, Türkiye’de 300 milyon dolarlık enerji yatırımını gündemine aldı.

Hürriyet Gazetesi
Alman Ece’ye Sofya’da Alışveriş Merkezi Yaptı, Türkiye’de 300 Milyon Dolarla Enerjiye Yöneldi

Litvanya’da inşa ettiği alışveriş merkeziyle Avrupa’ya açılan Kayı İnşaat, Alman Ece Grubu’na ait bir projeyi daha Bulgaristan’da tamamladı. Dün, dört papazın dualarıyla açılan Serdika İş ve Alışveriş Merkezi 160 milyon Euro’ya mal oldu. Kayı İnşaat, Türkiye’de 300 milyon dolarlık enerji yatırımını gündemine aldı.

Alman Ece Grubu’nun Litvanya’daki Ozas Alışveriş Merkezi’ni inşa ederek Avrupa’ya adım atan Kayı İnşaat, ikinci projesini de Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da tamamladı. Ece Grubu’nun 160 milyon Euro’luk Serdika İş ve Alışveriş Merkezi’ni teslim eden Kayı İnşaat, Bulgaristan’ın en lüks ve en büyük alışveriş merkezine imza attı. Dört papazın dualarıyla kapılarını açan alışveriş merkezinde 9’u Türk olmak üzere 220 mağaza yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana 11 ülkede 1.7 milyar dolarlık projelere imza atan ve geçen yıl 518 milyon dolar ciroya ulaşan Kayı İnşaat’ın CEO’su Orhun Kartal, Avrupa’da alışveriş merkezi projelerine devam ederken, Türkiye’de sadece enerjiye odaklanacaklarını söyledi.

Yeni projelere hazır

Orhun Kartal, Avrupa’da ikinci projelerini başarıyla tamamladıklarını belirterek, bundan sonraki projeleri hakkında şunları söyledi: “Hedefimiz Almanya, Litvanya, Romanya ve Bulgaristan’da birçok ihaleye teklif verip yeni işler yapmak olacak. Ece Grubu, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri Plovdiv’de yatırıma karar verirse, o projede de yer almayı düşünüyoruz. Aktif olmak istediğimiz yeni pazarlar da var. Rusya’da dört şehirde 5 otel yapılıyor. Suudi Arabistan’da konut yapılması planlanıyor. Belarus’ta Çinli ortakla beraber yürüyen termik santralın yanı sıra spor salonu ve otel yatırımı için de sözleşme imzaladık. Türkmenistan ve Körfez ülkelerinde de bir çok ihaleye girdik.”

9 Türk markası

1.5 milyon kişinin yaşadığı Sofya’da iki yılda tamamlanan Serdika İş ve Alışveriş Merkezi’nin Bulgaristan’ın en büyük ve en lüks alışveriş merkezi olduğunu dile getiren Kartal, şu bilgileri verdi: “Adını Sofya’nın eski adı Serdika’dan alan proje, alışveriş merkezi ve ofis bloğundan oluşuyor. Ofis bloğunu temmuz ayında teslim edeceğiz. Aralarında Little Big, Koton, Ten, Colins, Döner City’nin yer aldığı 9 Türk firmasının yer aldığı alışveriş merkezinde 220 mağaza yer alıyor.”

Enerjiye odaklandı

Kayı’nın ortaklarından Coşkun Yılmaz da, Türkiye’de enerji alanına odaklanacaklarını söyledi. 11 megavat kurulu güce sahip ilk hidroelektrik santralını Erzurum’da hayata geçirdiklerini belirten Yılmaz, “10 aydır muhtelif yerlerde araştırma yapıyoruz. Üretime dönük yatırıma başlayacağız. 110 megavatı bulacak 10 yeni santral çalışmaları için hazırlıklarımız var. 300 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyor. Özellikle rüzgar, jeotermal ve hidroelektrik alanlarında büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Ece, Türkiye’ye yeşil ışık yaktı

Alman Ece Grubu’nun Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Romanya ve Türkiye’den sorumlu Bölge Müdürü Yurdaer Kahraman, Türkiye’de 6 alışveriş merkezini işlettiklerini hatırlatarak, “Türkiye bugün ve geleceğin en önemli ülkesi. Büyüme çok muhteşem. Türkiye’ye yeşil ışıklarımızı yaktık. İleriyi gördüğümüzde Türkiye’ye çok pozitif bakıyoruz. Şu anda MarmaraPark yatırımımız geliyor, diğer yatırımlar da devam edecek. Türkiye’deki bütün şehirler çok önemli, hepsini inceliyoruz” diye konuştu.

Avrupa’da Türk rakip yok, ilk 100’e yakın olacağız

Kayı İnşaat’ın tüm dünyada sayılı firmanın alabildiği A+ inşaat yapabilme sertifikasına ve ön kalifikasyon belgesine sahip olduğunu hatırlatan Orhun Kartal, şöyle konuştu: “Litvanya ve Bulgaristan’da yaptığımız projelerle dünyanın sayılı inşaat firmaları arasına girdik. Avrupa Birliği ülkelerinde iş yapmak bizi inşaatın birinci ligine taşıdı. Avrupa’da Türk rakibimiz yok. Alt yapıda kuvvetli birçok Türk şirketi bulunuyor ancak üst yapıda uygulanan standartlardan dolayı Türk rakibimiz yok. 11 farklı ülkede imza attığımız projelerle ENR dergisinin dünyanın en büyük inşaat firmaları sıralamasında 2009’da 126’ıncı olduk. Bu yıl ise ilk 100’e yakın yer alabiliriz.” Türk firmalarının Doğu Bloku ülkelerinde çok sayıda inşaat yaptığını ancak bu ülkelerin Avrupa Birliği’ne katılmasının ardından artan standartlar nedeniyle firmaların zorlandığını kaydeden Orhun Kartal “AB standartları daha nitelikli projeler ortaya çıkmaya başladı” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/alman-eceye-sofyada-alisveris-merkezi-yapti-turkiyede-300-milyon-dolarla-enerjiye-yoneldi_77646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!