Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Almanya Kadın Kotasına Karşı

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa’daki şirketlerin yönetiminde kadınların varlığını güçlendirmek istiyor. Ancak Komisyon’un bu konuda planladığı yasal düzenlemeye Alman hükümeti karşı çıktı.

yapi.com.tr
Almanya Kadın Kotasına Karşı

Avrupa Birliği Komisyonu, hisseleri borsada işlem gören şirketlerin denetleme kurullarında kadın yönetici oranını 2020 yılına kadar yüzde 40'a çıkartılmasını hedefleyen bir yasa tasarısı hazırladı. AB Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu Üyesi Viviane Reding tarafından sunulan tasarıda, kadın kotası yükümlülüğünü yerine getirmeyen şirketlerin para cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Tasarıda, yönetim kademelerinde cinsiyet farkı gözetmeksizin adil bir seçim süreci gerçekleştirilmesi ve aynı niteliklere sahip adaylar arasında kadınlara öncelik verilmesi öneriliyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre hazırlanan metinde, firmaların Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde kadın kotası yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda ise caydırıcı ve etkili yöntemlere başvurulabileceği belirtilerek para cezasının söz konusu olabileceği vurgulanıyor.

Almanya karşı çıktı

Brüksel, Avrupa Birliği genelinde geçerli olmasını istediği kadın kotası konusunda başta Almanya olmak üzere Birlik ülkeleriyle karşı karşıya geldi. Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, konuyla ilgili ulusal düzeyde düzenlemeler yapılması gerektiği görüşünde olduklarını belirtti. Seibert, bu sorunun Avrupa çapında yapılacak düzenlemelerde çözülemeyeceğini vurguladı.

AB Komisyonu'nun önerilerinin uygulanabilmesi için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi'nin onayından geçmesi gerekiyor. Ancak Almanya'nın yanı sıra İngiltere'nin öncülüğünde 9 ülke daha Avrupa çapında bir kadın kotasına karşı olduğunu açıklamıştı.

AB Komisyonu'nun verilerine göre, firmaların yönetici kademelerinde ortalama yüzde 13,7 dolayında kadın bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-kadin-kotasina-karsi_102897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!