Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Almanya Nükleer İstemiyor

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre muhalefet liderleri, Almanya’da konuşlanmış ABD atom silahlarının gönderilmesini istediler. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin geçen hafta iç dağıtıma verilmiş bir raporunda ABD’nin, Avrupa’daki atom silah depolarının Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) güvenlik standartlarının hiçbirine uygun olmadığının

Cumhuriyet GazetesiAlman Der Spiegel dergisinin haberine göre muhalefet liderleri, Almanya’da konuşlanmış ABD atom silahlarının gönderilmesini istediler. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin geçen hafta iç dağıtıma verilmiş bir raporunda ABD’nin, Avrupa’daki atom silah depolarının Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) güvenlik standartlarının hiçbirine uygun olmadığının belirtilmesi, Alman politikacıları harekete geçirdi.

Söz konusu raporun Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’nun (FAS) internet sitesinde yayımlanmasından sonra Berliner Zeitung gazetesine bir demeç veren liberal FDP lideri Guido Westerwelle, “Almanya’daki atom silahları soğuk savaş döneminden kalmadır ve tümünün gönderilmesi gerekir” dedi.

Aynı gazeteye konuyla ilgili konuşan Yeşiller Partisi’nden Jürgen Trittin de “yalnızca atom silahlarının gönderilmesi değil, Almanya’nın atom silahlarına ortak olmaktan da vazgeçmesi gerektiğini” öne sürdü.

Sol Parti lideri Gregor Gysi ise “Atom silahlarının depolanmasındaki güvenlik eksikliği gösteriyor ki, atom silahlarıyla güvenlik olmaz” diye konuştu.

Koalisyon ortağı Sosyal De- mokrat Parti’nin (SPD) dış politika sözcüsü Niels Annen de Berliner Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, “atom silahlarının çekilmesi nükleer silahsızlanma konusunda çok büyük bir adımı olurdu” dedi.

Hükümetin muhafazakâr kanadı CDU-CSU ise atom silahlarının geri çekilmesine kesinlikle karşı çıkıyor. Birlik partileri sözcüsü Eckart von Klaeden “Kuşkusuz silahlar için en yüksek güvenlik sağlanmalı, ama biz dünyada nükleer silah bulunduğu sürece bu silahları Almanya’da korumalıyız” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-nukleer-istemiyor_62272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!