Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Almanya'ya Çevre Dostu Cami

Almanya’nın kuzeyinde bulunan Norderstedt’in Müslüman cemaatinden çevre atağı... Hamburg yakınındaki kente minarelerine rüzgar türbinleri yer alan, çevre dostu bir cami inşa edilecek. Projenin 2 milyon 268 bin euro’ya (5 milyon 173 bin TL) mal olması bekleniyor. Rüzgarın gücünün enerjiye çevrileceği minare fikrinin babası Hamburglu mimar Selçuk

Radikal Gazetesi
Almanya'ya Çevre Dostu Cami

Almanya’nın kuzeyinde bulunan Norderstedt’in Müslüman cemaatinden çevre atağı... Hamburg yakınındaki kente minarelerine rüzgar türbinleri yer alan, çevre dostu bir cami inşa edilecek. Projenin 2 milyon 268 bin euro’ya (5 milyon 173 bin TL) mal olması bekleniyor. Rüzgarın gücünün enerjiye çevrileceği minare fikrinin babası Hamburglu mimar Selçuk Ünyılmaz. Projenin, ibadet mekanına ekolojik bir bakış açısı kazandırmanın nasıl mümkün olabileceği düşüncesinden doğduğunu söylüyor: “Tasarımım moderni geleneksel olanla birleştiriyor. Minarelere modern bir işlev kazandırmak istedim.”

Rüzgar türbinleri 22 metre boyundaki iki minareye yerleştirilecek. Ünyılmaz her iki kuleye de birer çift, 1.5 metrelik cam pervane koydurmayı planlıyor. Gün ışığı, belli saatlerde kanatların arasından bir tür ışık gösterisi yapacak. Ünyılmaz bölgedeki Türk-İslam Din İşleri Birliği’ni oluşturan örgütlerden, projeye şüpheyle yaklaşanları ikna etmek için rüzgar türbinine sahip başka camileri örnek vermek istemiş. Ama şu ana kadar inşa edilmiş benzer bir cami bulamamış.

Almanya’daki cami, türünün ilk örneği olmayabilir. Zira Londra’da da Tablighi Cemaati, şehirde organize edilecek 2012 Olimpiyatları için rüzgar türbinli bir cami inşa etmeyi planlıyor. Plan tam da Almanya’nın 2022’de nükleer enerji kaynaklarından tamamen vazgeçme kararı aldığı dönemde geldi. Öte yandan Norderstedt’taki Müslüman cemaati henüz proje için yeterli mali kaynağa sahip değil. Cemaatin başkanı Uğur Sütçü ise bu konunun sorun olmadığını, parayı toplayabileceklerine emin olduklarını söylüyor. (The Guardian)

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyaya-cevre-dostu-cami_87859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!