Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İngiltere'de Mahkumlar Kendi...

Alsop'un Yeni Binası

Will Alsop Mimarlık Ofisi'nin Doğu Londra'da tasarladığı ve sağlık binaları mimarisinde çığır açacak binası-Queen Mary College, Hücre ve Moleküler Bilimler Enstitüsü 23 Mayıs'ta açıldı.

yapi.com.tr/Zehra Tonbul
Alsop'un Yeni Binası

br/>


Will Alsop Mimarlık Ofisi'nin Doğu Londra'da tasarladığı ve sağlık binaları mimarisinde çığır açacak binası-Queen Mary College, Hücre ve Moleküler Bilimler Enstitüsü 23 Mayıs'ta açıldı. 45 milyon poundluk bu yatırım, çalışma alanları, laboratuarlar, seminer odaları ve 400 kişilik bir toplantı salonu içeriyor.

CNN'in haberine göre, Queen Mary'nin yöneticisi profesör Adrian Smith, bu yeni binanın dünyadaki en yetenekli bilim adamlarını çeken bir mıknatıs olmasını umuyor. Bina, yer altında 3800 metrekarelik bir araştırma katı içeriyor. Bu açık planlı katın, farklı dallardaki bilim adamları arasındaki etkileşimi arttırması umuluyor. CNN'in haberine göre, burada çalışacak olan bilim adamları, daha öncesinde yedi ayrı binaya dağılmış olarak çalışıyorlardı. Bina, zemin üstünde ise 3 katlı ve içinde ofislerin ve toplantı odalarının yer aldığı bir cam pavyondan ve "Wall of Plant" adı verilen 6 katlı bir binadan oluşuyor. Bu iki binayı ise cam bir köprü bağlıyor.


Binaya mimari özelliğini veren ise cam pavyonun içinde bulunan seminer ve toplantı odalarının çelik ayaklar üstünde duran sürreal soyut formları. Ayrı ayrı araştırma bölümünün üstünde yükselen bu formların her birinin isimleri de farklı-"The Centre of the Cell- Hücrenin Merkezi", "Cloud-Bulut", "Spikey" ve "Mushroom-Mantar." Tüm binada cesur renkler kullanılmış ve özellikle konferans salonundaki kırmızılığın ortasındaki noktasal yeşil rengin kullanımı dikkat çekiyor. Pavyonun cam duvarlarında ise sanatçı Bruce McLean'in bilim temalı soyut imgeleri var. Alsop, bu projesine, "Box of Delights-Şeker Kutusu" ismini takmış.Binanın mimarisi özellikli bir sağlık yaklaşımını da barındırıyor. Örneğin, bu enstitü, konumlandığı Doğu Londra'nın sosyal eksikliklerine ve sağlık sorunlarına da cevap bulacak bir ilişkiler zincirinin parçası olacak. Jonathan Glancey, 6 Haziran'daki "The Guardian"daki yazısında ise, bu binanın sağlık binaları mimarisinde bir rönesans olduğunu yazıyor. Tarihi bir analiz yapıyor ve tarihteki nitelikli hastane binalarından kopuşumuzun, bu binayla sona erebileceğini düşünüyor. Alsop'un tasarımını, "rasyonel, romantik, sorgulayıcı, donkişotvari, ama gerekli" olarak tanımlıyor. Bu binanın hastanelerin şehirden kopan mimarilerine alternatif olduğunu düşünüyor.

CNN'in haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Jonathan Glancey'in eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsopun-yeni-binasi_28034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!