Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alt Yükleniciler için ''Kayıt Altı'' Şartı

TOBB bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitlik Sektör Meclisi, TOBB Birlik Merkezi'nde bir araya gelerek alt yükleniciler için ''kayıt altı'' şartı istedi. Taşeronluğun ve işçi çalıştırmanın vergisel sorumluluğu ile kanal bedelleri ve yapı denetimi uygulamasından kaynaklanan sorunların tartışıldığı toplantıda

yapi.com.tr / AA
Alt Yükleniciler için ''Kayıt Altı'' Şartı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitlik Sektör Meclisi, TOBB Birlik Merkezi'nde bir araya gelerek alt yükleniciler için ''kayıt altı'' şartı istedi.

Bekir Adıyaman başkanlığında yapılan meclis toplantısına Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Şinasi Candan, Gelir İdaresi Başkanlığı Şube Müdürleri Sadık Demirbaş ve Kamil Özkan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Yapı Denetim Daire Başkanı Mustafa Tahsin Badem, ASKİ İş Denetim Birim Başkanı Atilla Türkyılmaz da katıldı.

Taşeronluğun ve işçi çalıştırmanın vergisel sorumluluğu ile kanal bedelleri ve yapı denetimi uygulamasından kaynaklanan sorunların tartışıldığı toplantıda konuşan Sektör Meclis Başkanı Bekir Adıyaman, taşeron kategorisinde yer alan kalıpçı, demirci, fayansçı gibi iş kollarında çalışanlara yapılan ödemelerde, belge sorunu yaşandığına işaret etti. Sorunun çözümü için alt yüklenicilerin kayıt altına alınmasının gerekli olduğunu ifade eden Adıyaman, alt yüklenici taşeronlara, birinci kademe sertifika verilmesi ve kayıt altına alınma şartlarının oluşturulmasını isterken, diğer işçilerin sertifikalarının ayrı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Bekir Adıyaman, taşeronların belgelendirilme sorunu çözülünceye kadar geçici bir çözüm olarak, taşeronların maliyet içindeki işçilik oranlarının tespit edilmesini ve Maliye Bakanlığı'nın, müteahhide yansıyan 20-25'lik maliyeti azaltacak, bir düzenleme yapması talebinde bulundu.

Taşeronların işçi çalıştırmasına ilişkin düzenlemeler

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Şinasi Candan, inşaat faaliyetlerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi ile ilgili bilgilendirmede bulunurken, Gelir İdaresi Başkanlığı Şube Müdürlerinden Sadık Demirbaş taşeronun işçi çalıştırmasıyla ilgili gelir vergisi kanunu düzenlemelerini anlattı. Demirbaş ayrıca, asgari geçim indirimi uygulaması, ücret uygulamasında vergi oranının 80 bin liradan itibaren yüzde 35 uygulanması gibi, istihdam üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması konusunda yapılan teşvik edici çalışmaları anlattı.

Yapı denetimi 1 Ocak'ta bütün illerde uygulanmaya başladı

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Yapı Denetim Daire Başkanı Mustafa Tahsin Badem ise yapı denetimi uygulaması hakkında üyeleri bilgilendirdi. Badem, yapı denetim sisteminin, denetim olgusunun kurumlar aracılığı ile yapılmasına dayalı bir sistem olduğuna vurgu yaparak, 19 pilot ilde uygulanan sistemin 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye genelinde yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Bu konuda, bin 297 firmaya yapı denetimi izin belgesi verildiğini belirten Badem, web tabanlı bir sistem kurularak, ülkedeki tüm yapı denetim firmalarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı bir sisteme geçtiklerini ifade etti.

''Kanal bedelinin ruhsat aşamasında ödenip, hizmetin işin bitiminden çok sonra verilmesi sorun yaratıyor''

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü İç Denetim Birim Başkanı Atilla Türkyılmaz ise Belediye gelirleri içerisindeki ''harcamalara katılım payları''yla ilgili görüşlerini aktardı.

Türkyılmaz yol, su ve kanal harcamalarının da katılma payı içerisinde yer aldığını söylerken, giderler üzerinden yapılan bir hesaplama ile bedellerin belirlendiğini ve hesaplanan bedel miktarının bina ve arsaların vergi değerinin yüzde 2'sini geçemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Sektör Meclis Başkanı Bekir Adıyaman da bazı illerdeki uygulamalardan söz ederek, kanal bedeli ruhsat aşamasında ödenmesine rağmen, hizmetin işin bitiminden çok sonra verilmesinin sorun yarattığını vurguladı.

Toplantıda, meclis üyeleri TEPAV temsilcileri tarafından, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi (UMEM) hakkında bilgilendirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alt-yukleniciler-icin-kayit-alti-sarti_86034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!