Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altın Boynuz Kenarında 'Kan' Durdu, 'Su' Akacak

Türkiye'nin en büyük mezbahası, en büyük kültür ve kongre sarayına dönüştü çünkü. Ve açılışı uluslararası dev bir bir kongreyle 5. Dünya Su Forumu'yla bugün yapılıyor. Toplam 65 bin metrekarelik arazi üzerine 5 blok olarak inşa edilen kongre merkezi bütünüyle bittiğinde toplam 26 bin metrekarelik alana yayılmış olacak. 17 bin metrekarelik yeşil

Sabah Gazetesi
Altın Boynuz Kenarında 'Kan' Durdu, 'Su' Akacak

Orada eskiden kan su gibi akar, Haliç'in suyuna karışırdı. Şimdi ise kan kesildi, su konuşulacak. Türkiye'nin en büyük mezbahası, en büyük kültür ve kongre sarayına dönüştü çünkü. Ve açılışı uluslararası dev bir bir kongreyle 5. Dünya Su Forumu'yla bugün yapılıyor. Toplam 65 bin metrekarelik arazi üzerine 5 blok olarak inşa edilen kongre merkezi bütünüyle bittiğinde toplam 26 bin metrekarelik alana yayılmış olacak. 17 bin metrekarelik yeşil alan, 700 araçlık otopark ve ünlü Borsa lokantası tarafından işletilecek olan toplam 650 kişilik üç ayrı restoran bulunacak. Çok sayıda devlet başkanı, parlamenter, yerel yönetici, akademisyen, sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı foruma akredite olan gazeteci sayısı bin 500. Etkinlik için 160 ülkeden tahmini 20 bin kişi hazır bulunacak.

Teknik muhteşem!

Salonlarda profesyonel ses ışık görüntü ve sahne mekaniği sistemleri dünyanın sayılı markaları ile konuşlandırıldı. Salonlarda homojen ve birçok amaca hizmet edecek bir sistem kullanıldı. 36 bin w ses gücü bulunan sistemle birçok konser düzenlenebilecek. Işık sistemleri şov ışıkları ve tiyatro olarak salonlar da profesyonel amaçlara hizmet edebilir halde. Görüntüleme ve canlı yayın sistemleri High Defination (HD) robot kameralarla, son teknoloji resim masaları ile donatılmış bir çok canlı yayına ev sahibi olabiliyor. Bütün salonlarda 6-12 dil simültane ve 1-325 delege konferans sistemleri sinema dolby, video konferans, lİve striming, digital lcd kontrol ve projeksiyon sistemleri ile donatıdı.

220 bin metre kablo

Sahne platformları hareketli olduğundan çeşitli şekillerde kullanılabilecek. Akustik konserlerde mekanik 'Era kabuk' sistemi kullanılarak ayrıca bir elektronik ses sistemine ihtiyaç duymadan konserler düzenlenebiliyor. Salonlar arası ses ve görüntü aktarımı yapılarak 6 bin kişi aynı anda aktiviteye katılabiliyor. Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi'nde ses, ışık ve görüntü sistemlerine 220 bin metre kablo çekildi. Kılcal kabloların uzunluğu ise teknik elemanlar tarafından şakayla karışık; "Hesaplamak zor ama her halde aya kadar gider" diyerek, anlatılıyor.

14 salon bulunuyor

Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi'nde fuaye ve sergi alanları için ayrılan alan 8 bin 250 metrekare. Komplekste Türkiye'nin en büyük salonu unvanını alacak olan 3 bin 200 kişilik dev konser salonu, bin 200 kişilik tiyatro- sinema salonu ile her biri 900 kişilik 3 sinema salonu olmak üzere toplam 14 salon var. Merkezin duvar seramikleri de Jale Yılmabaşar imzası taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-boynuz-kenarinda-kan-durdu-su-akacak_67381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!