Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altın Çağını Yaşayan Kent: DENİZLİ

Son çeyrek asırda sanayide yakaladığı gelişmişliğe rağmen bu avantajı iyi kullanamayan ve kentin gelişimine yansıtamayan Denizli, son 6 yılda yaptığı büyük atılımlarla bu açığı kapatmayı başardı. Hızlı bir değişim gösteren Denizli, dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Merkezi yönetimin tüm desteğini almayı başaran Denizli, yerel

Yeni Asır Gazetesi
Altın Çağını Yaşayan Kent: DENİZLİ

Son çeyrek asırda sanayide yakaladığı gelişmişliğe rağmen bu avantajı iyi kullanamayan ve kentin gelişimine yansıtamayan Denizli, son 6 yılda yaptığı büyük atılımlarla bu açığı kapatmayı başardı. Hızlı bir değişim gösteren Denizli, dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Merkezi yönetimin tüm desteğini almayı başaran Denizli, yerel yönetimin uyguladığı doğru projelerle de yılların biriktirdiği problemleri tek tek ortadan kaldırıyor.
Denizli, altyapıdan köprülü kavşaklara, dar gelirlilere yönelik konut yapımından yollara, spor alanlarından yeşil alanlara, sosyal ve kültürel etkinliklerden bilgi evlerine kadar birçok alandaki kazanımlarıyla da altın çağını yaşıyor.

Denizli'nin son yıllardaki değişiminin, Türkiye'nin birçok ilinde adım adım takip edildiğini belirten Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, "Özellikle şehircilik anlamındaki kazanımlar, birçok yerel yöneticiye örnek oluyor. Örnek kent Denizli, birçok ildeki yatırımlara da öncülük ediyor. Gerek belediye birliklerinden ve gerekse belediyelerden onlarca yönetici her yıl Denizli'deki bu değişimi görmek için kente geliyor" dedi.

Dünya kenti

Söz konusu altın çağda, görülmemiş büyüklükte dev yatırımlar yapıldığını belirten Zeybekci, "Şehirleşme anlamındaki yılların birikmiş eksiklikleri telafi edildi. Kent, Ege'nin Vizyon Şehri haline getirildi. Denizli, altın çağda kabuğunu kırarak büyük atılımlara sahne oldu. Bu atılımların sonucunda yeni hedefimizi de belirledik. Ege'nin Vizyon Şehri'nden sonra yeni hedefimiz Dünya Kenti Denizli" diye konuştu.

Yıllarca siyasetin dışında kalan Denizli, bu alanda da büyük yol kat etti. Siyasette Aydın-Isparta ve Afyonkarahisar söz sahibiyken Denizli altın çağla birlikte Ege'deki tüm illerin önüne geçti. Bu dönemde 1 bakan Denizli'den çıkarken diğer tüm bakanlar da Denizli'ye sahip çıktı.

Her alanda kazanım

Denizli, siyaset alanında da Türkiye'de söz sahibi oldu. Türkiye'nin siyasi kalbi, Ankara'nın dışında Denizli'de de atmaya başladı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Ege Bölgesi Toplantısı Denizli'de yapıldı. 13 Şubat Cumartesi günü Denizli'de gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlık etti. Ali Babacan ile birlikte 6 bakanın da katıldığı toplantıda, ekonomik gelişmelerin bölgesel ve yerel düzeyde takip edilmesi, sorun ve potansiyellerin ilgili taraflarla istişare edilmesi ve değerlendirilmesi ele alındı. Bu amaçla İzmir, Aydın, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak illerini de kapsayacak şekilde gerçekleşen toplantıya, merkezi ve mahalli kamu idareleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve meslek örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Denizli'nin ev sahipliği yaptığı toplantının şüphesiz ki kente kazandırdıklarının da yüksek olacağını söyleyen Denizli Belediye Başkan9ı Nihat Zeybekci, "Kent kısa zaman içerisinde bu kazanımları her alanda hissedecek" dedi.

En çevreci belediye

Denizli'nin o değişmez denilen makus talihinin değişmesinde, Ankara'dan hak ettiğini almasında, yatırım başkenti haline dönüşmesinde, uluslararası festivallere ev sahipliği yapmasında Denizli Belediyesi'nin rolü büyük. Denizli Belediyesi, değişimin bir göstergesi olarak Çevre Orman Bakanlığı'nın 2947 belediye arasında düzenlediği en çevreci belediye yarışmasında 1. oldu. Böylece taçlandırılan başarıyla dikkatler bir anda Denizli'ye çevrildi.

Müzeler şehri olacak

Denizli, ilk kez altın çağda her alanda hak ettiğini aldı ve almaya devam ediyor. Kentte, kültür ve sanat alanında uluslararası festivaller düzenlenmeye başlandı. Kentin dört bir tarafında neredeyse her hafta sosyal kültürel etkinlikler yapılır hale geldi. 5 antik kentin tam ortasında bulunan Denizli, kısa süre sonra da Kent Müzesi'yle müzeler şehri olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-cagini-yasayan-kent-denizli_76768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!