Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altındağ'ın Sahte Türbesi

Altındağ Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle Server Somuncuoğlu Mahallesi’nde başlatılacak olan Gültepe 2. Etap Toplu Konut Projesi’nin etüt çalışmalarını gerçekleştirmek ve inşaat alanını gecekondulardan temizlemek üzere bölgeye giden ekipler, uyuşturucu satışı yapılan "sahte bir türbeyle" karşılaştı. Türbeyle ilgili bilgi almak için Kültür Bakanlığı

Hürriyet Gazetesi
Altındağ'ın Sahte Türbesi

Altındağ Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle Server Somuncuoğlu Mahallesi’nde başlatılacak olan Gültepe 2. Etap Toplu Konut Projesi’nin etüt çalışmalarını gerçekleştirmek ve inşaat alanını gecekondulardan temizlemek üzere bölgeye giden ekipler, uyuşturucu satışı yapılan "sahte bir türbeyle" karşılaştı.

Üzerinde "Kayıp Evliyalardan On İki İmamlardan Hazreti İmam Ali Rıza Türbesi" yazan ve 05.01.1993 tarihli bir de kitabesi bulunan türbeyle ilgili bilgi almak için Kültür Bakanlığı ile irtibata geçen Altındağ Belediyesi Gecekondu ve Sosyal Konutlar Şube Müdürlüğü’nün aldığı yanıt ise şok edici oldu. Bakanlık, "Hz. İmam Ali Rıza’nın mezarı ve türbesi İran’ın Meşhed kentindedir" diyerek türbenin sahte olduğunu bildirince belediye ekipleri araştırmalarını hızlandırdı.

Sahte türbeyle ilgili araştırmalarını sürdüren ve mekanın, vatandaşların dini duyguları üzerinden para kazanılan ve türbenin uyuşturucu madde satılan bir paravan olarak kullanıldığını öğrenen ekipler sahte türbeyi yıktılar.

Konuyla ilgili bilgi veren Gecekondu ve Sosyal Konutlar Şube Müdürü Veli Karatepe şunları söyledi:

Gerçek mezar İran’da

"Bu türbe, kitabesinden anlaşıldığı üzere 1993 yılında yapılmış. İçinde Hz. Ali ve Atatürk’ün fotoğrafları var, burayı ziyaret eden insanlar da türbenin temel direğine eşarplar, çullar bağlamışlar. Ekipler alanda yıkım yaparken türbenin bulunduğu bölgeye geldiklerinde bazı vatandaşlar buranın evliyalara ait bir türbe olduğunu söyleyerek ekiplerimize direndi. Biz de tarihi ve dini önemi olabileceğini düşündük ve vatandaşların dini duyarlılıklarına hassasiyet göstermek açısından Kültür Bakanlığı ile irtibata geçtik. Bakanlık yetkilileri adı geçen bölgede bu isimle bir türbe olmasının mümkün olmadığını, zira Abbasi Halifesi Me’mun tarafından 822 yılında zehirlenerek öldürüldüğü rivayet edilen Hazreti İmam Ali Rıza’nın, İran’ın Meşhed kentinde gömülü olduğunu ve türbesinin de orada olduğunu bildirdiler. Bunun üzerine sözde türbeyi yıktık."

'Türbe sahibi' uyuşturucu satıcısı

Yaptıkları araştırmalar sonucunda hayret verici bilgilere ulaştıklarını da söyleyen Gecekondu ve Sosyal Konutlar Şube Müdürü Veli Karatepe, "Bazı vatandaşlar buranın yasadışı işler için bir paravan olarak kullanıldığını; türbe kisvesi altındaki yerde uyarıcı ve uyuşturucu madde satıldığını; türbeyi ziyaret etmek isteyen kişilerden belli bir miktar para alındığını ve "türbe sahibi" olan kişinin bu yolla ciddi paralar kazandığını söylediler" dedi.

Yıkılan sahte türbenin içinde sadece çimento dökülüp yeşile boyanarak kabir görünümü verilen altı yükseklik bulunduğunu ve herhangi bir tarihi, dini ya da kültürel ögenin bulunmadığını kaydeden Karatepe, "Vatandaşların dini duygularının kazanç kapısı haline dönüştürüldüğü ve yasadışı işlerin yürütüldüğü mekan ekiplerimizce yıkıldı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altindagin-sahte-turbesi_69561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!