Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Amacımız Yaşam Alanlarını 'Engelsiz' Hale Getirmek"

Engelliler ve yaşlılar için kullanım kolaylıkları sağlayan Vitaflex mobilya donanımlarını Türkiye'ye getiren Hafele'nin Genel Müdürü Uytun, "Odak noktamız engelsiz yaşam alanları oluşturmak" diyor.

Sabah Emlak/Menekşe Ataselimobilya üretiminde kullanılan bağlantı eleman ve donanımları, elektronik kilit sistemleri, el aletleri, sarf malzemeleri, mimari donanımlar ve teknik danışmanlık alanlarında uzman firma Hafele engellilerin ve yaşlıların kullanımına yönelik yeni ürün serisi Vitaflex'i Türkiye pazarına sundu. Dünyanın pek çok ülkesinde 1994'ten beri satışta olan ve Avrupalı huzurevleri ile engelli kliniklerinin ilk tercihleri arasındaki Vitaflex'in Türkiye pazarında yeni olmasına rağmen çok ilgi gördüğünü söyleyen Hafele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun, "Hem ev hem de ofis mobilyalarında kullanılabilen bu donanımlarla yaşam alanlarını 'engelsiz' kılmak istiyoruz" diyor. Vitaflex donanımları eklendikleri mobilyalarda engelliler ve yaşlılar için özel kullanım kolaylıkları sağlıyor.

Banyolara katlanabilen oturma desteği montajı

Banyolara özel olarak üretilen çözümlerden tutunma destekleri, katlanabilir özellikleriyle isteğe göre her yükseklik ve pozisyonda monte edilebiliyor. Plastik ve metal seçenekleri ile 'hastane formu'ndan farklılaşan ve paslanmaz çelikten yapılmış olan tutunma destekleri, ileri yaştaki veya engelli kişilerin kullanımı için ideal. Bu ürün grubu içerisinde ayrıca katlanır sırt destekli oturaklar ve farklı yükseklik seviyelerine göre açısı ayarlanabilen ayna ve donanımları da mevcut.

Uzaktan kumandalı gardırop asansörüYatak odaları için üretilen uzaktan kumandalı asansörlü gardırop askılık sistemleri, elektronik yatak mekanizmaları ve somyaları gibi ürünler engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Elektrikli uzaktan kumandalı gardırop asansörlerinin taşıma kapasitesi 15 kilogram ve içten dolap genişliği 830-1.150 milimetre. Bu uzaktan kumandalı sistem ile dolaplarda atıl kalan yüksek alanlar değerlendiriliyor ve asılan giysilere kolay ulaşılıyor. Ürün kapsamında, bir kumanda yardımı ile yaklaşık 16 asansör kumanda edilebiliyor.

Yükseklik ayarlı tezgah ve dolapSerideki donanımlarla kulpsuz çekmece ve dolaplar, yükseklikleri ayarlanabilen tezgahlar ve bir uzaktan kumanda ya da mekanik düğme yardımıyla dolapların yükselip alçalmalarını sağlayan mekanizmalar kullanıma sunuluyor. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan kişilere çözüm olan yükseklik ayarlı tezgahlar aynı zamanda çok uzun ya da kısa boylu kişilere ergonomik çalışma alanı oluşturuyor. Bu sistem mutfaklardaki evye bölümüne veya sadece yemek pişirme bölümüne uyarlanabilir.

Hafele bu serisiyi oluşturmaya nasıl karar verdi?
Vitaflex serisi 1994'te ürün gamımıza eklendi. Bu seri Avrupa'daki huzurevleri, engellilere özel kliniklerde yapılan araştırmalar ve doktorlarla yapılan söyleşiler sonucunda oluşturuldu. Şirket olarak iddiamız müşteri ihtiyacına yönelik tüm çözümleri tek elden sunmak. Vitaflex de sektördeki ihtiyaçları inceledikten sonra aldığımız bir karar. Seriye daha sonraki yıllarda ev ve ofislere özel çözümler de eklendi. Örneğin ofislerde kullanılmak üzere yükseklik ayarlı masa sistemleri ve mutfaklar için yine yükseklik ayarı olan tezgahlar gibi.

Üretimi Hafele mi gerçekleştiriyor? Tasarımları kim yapıyor ve en çok nelere dikkat ediliyor?
Hafele, Vitaflex ürünlerinin büyük bölümünün tasarımını ve geliştirilmesini kendi AR-GE departmanında çözüyor. Üretim ise yine Almanya'da bulunan kendi tesislerinde gerçekleşiyor. Seriye ait ufak tefek aksesuarlar için farklı tedarikçilerle çalışılıyor. Çalışmaların odak noktası yaşlılar ve engelli kişiler ile onların yaşam konforunu artırmak. "Engelsiz yaşam alanları" bizim ulaşmak istediğimiz nokta.

Bu seri için kaç farklı tip ürün geliştirildi? İsimleri, özellikleri ve kullanım alanları neler?
Ortalama 80 ürün geliştirildi ve AR-GE çalışmaları da devam ediyor. Bu ürünler banyolarda kullanılan tutunma desteklerinden, banyo kapılarına özel engelli kilit ve kapı kollarına, kulpsuz dolap ve çekmece sistemlerinden (bu sisteme özel menteşe ve raylar gibi), mutfaklarda bir mekanik kumanda sayesinde yukarıdan aşağıya inen raflara kadar çok farklı çeşitlerde sunuluyor. Örneğin, elektrikli kumanda ile yukarı ve aşağıya inen asansörlü dolap askıları tekerlekli sandalye kullanan kişilere büyük kolaylık getirir ve tabii normalde kullanılamayan dolap alanlarının daha verimli bir şekilde kullanımını sağlar.
http://www.yapi.com.tr/haberler/amacimiz-yasam-alanlarini-engelsiz-hale-getirmek_55928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!