Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amazon'da Yerliler Topraklarını Bırakmıyor

Peru’da, hükümetin yağmur ormanlarını yabancı enerji ve maden şirketlerine cazip hale getirme yasa tasarısına karşı çıkan Amazon yerlileri ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 63’e çıkarken, halen kayıp olan 2 polis aranıyor.

Radikal Gazetesi
Amazon'da Yerliler Topraklarını Bırakmıyor

Peru’da, hükümetin yağmur ormanlarını yabancı enerji ve maden şirketlerine cazip hale getirme yasa tasarısına karşı çıkan Amazon yerlileri ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 63’e çıkarken, halen kayıp olan 2 polis aranıyor.

Hafta sonu meydana gelen çatışmalarda yerlilerin lideri 40 göstericinin, hükümet de 23 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yerli hakları grubu AIDESEP’den Champion Nonimgo, olaylarda 40 kişinin öldüğünü, hükümetle diyaloğun ise ihtimal dışı olduğunu söyledi. Helikopterlerle yerlileri katleden bir hükümet olduğunu iddia eden Nonimgo, bu koşullar altında müzakere yapmayacaklarını ifade etti. Polis müdürü Binbaşı Jose Luis Santillan da kayıp polislerle yerlilerin ele geçirdiği silahları arama çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.  Devlet Başkanı Alan Garcia, dünkü açıklamasında, yerlileri terörist gibi davranmakla suçlayarak, olayların ülke dışından körüklendiğini savundu.  Garcia’nın aralarında başbakanın da olduğu bir dizi kabine üyesini görevden alması ve gerilimi yatıştırmak için söz konusu yasa tasarısını geri çekmesi bekleniyor. Peru’da son 10 yılın en kanlı şiddet olayları, cuma günü yaklaşık 2500 protestocu Amazon yerlisinin yol kapatma eylemine 400 civarında polisin engel olmaya çalışmasıyla patlak vermişti.

Bazı polislerin rehin alınmasıyla olaylar tırmanmış, askeri operasyon düzenlenmişti. Bu operasyonda da 9 polis ölmüştü. Yerliler onlarca kişinin kaybolduğunu iddia ederken yerli lideri Alberto Pizango tutuklanma riskine karşı gizleniyor.

Amazon yerlileri, yağmur ormanlarını yabancı şirketler için cazip hale getiren yasa tasarısının geri çekilmesini istiyor ve talepleri yerine gelinceye kadar eylemlerini sürdürecekleri uyarısında bulunuyor. Yerliler ve çevre grupları, bu yasa tasarının anayasa ile uluslararası hukukun ihlali olduğunu öne sürüyor. Peru-ABD serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyan Garcia hükümeti, bu yasa tasarısıyla ortak orman arazileri ve su kaynaklarını petrol çıkarma, kerestecilik, madencilik ve büyük ölçekli tarıma açık hale getiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amazonda-yerliler-topraklarini-birakmiyor_69659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!