Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Amazonlar Ölüyor

Dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarındaki tahribatın artan bir hızla sürdüğü bildirildi. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) Başkanı Gilberto Camara, düzenlediği basın toplantısında, Amazon ormanlarındaki azalmanın çok belirgin olduğunu söyledi. Ormanlardaki tahribat hakkında bilgi almak için uydu sistemi kullanan INPE’ye

Cumhuriyet Gazetesi
Amazonlar Ölüyor

Dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarındaki tahribatın artan bir hızla sürdüğü bildirildi. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) Başkanı Gilberto Camara, düzenlediği basın toplantısında, Amazon ormanlarındaki azalmanın çok belirgin olduğunu söyledi. Ormanlardaki tahribat hakkında bilgi almak için uydu sistemi kullanan INPE’ye göre, geçen nisan ayında 1132 kilometrekarelik orman tahrip oldu.

INPE, en büyük tahribatın Mato Grosso eyaletinde görüldüğünü ve bu eyalette 794.1 kilometrekarelik alanın tahrip olduğunu bildirdi. Resmi rakamlara göre Amazonlar’da ağaç kesimi son yıllarda azalmıştı, ancak geçen ağustos ayından itibaren ormanların yok olmasının tekrar hızlandığı belirtiliyor. INPE’ye göre, 2008’in Ocak ayında 639 kilometrekarelik orman yok olurken şubat ayında bu rakam 724 kilometrekareye çıktı.

Brezilya Çevre Bakanı Carlos Minc de yaptığı açıklamada, bu yıl ormanlardaki azalmanın geçen yıla oranla fazla olacağını kabul etti. Bakan Minc, “Hiç kimse bu rakamların artmasını görmek istemez, ancak bunu engellemek zor olacak” diye konuştu. Brezilya’da ormanlardaki ağaçların bir bölümünün soya fasulyesi üretimi ve sığır yetiştiriciliği için kesildiği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amazonlar-oluyor_61899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!