Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amerikan mimarları alarmda

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), 70 bin üyesini alışılmışın dışında, ayrıntılı mimari bilgi isteyenlere karşı uyarma kararı aldı. Bu tür durumlarda

Yapı Dergisi/240merikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), 70 bin üyesini alışılmışın dışında, ayrıntılı mimari bilgi isteyenlere karşı uyarma kararı aldı. Bu tür durumlarda hemen FBI'ya bilgi verilmesini istedi. Havaalanı terminalleri ve kuleleri, federal büro binaları, otoparklar, müzelerin mimari, mühendislik projelerine hattâ mekanik, elektrik sistemlerine ilişkin son derece ayrınıtlı bilgi talepleriyle karşılaşıldığını belirten AIA yetkilileri, bu tür durumlarda dikkatli olunmasını istiyorlar.
Mimarlık dünyasında binaların planlarının dergilerde, kitaplarda, internet sitelerinde rahatlıkla ulaşılabilir olmasının mesleğin gelişimi, bilgi ve deneyim paylaşımı açısından bir gereklilik olduğunu, bu tür bilgilere ulaşmanın engelleneyeceğini de vurgulayan yetkililer yine de dikkatli olunması gerektiğini bildiriyorlar. Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıdan aylar önce Mısır'dan kendisini öğrenci olarak tanıtan bir kişinin alışılmışın dışında, ayrıntılı bilgi isteğinin dikkat çekici bulunduğu ve mesajların FBI'ya iletildiği belirtiliyor.
AIA bu tür durumlarda kullanılmak üzere bir form hazırlıyor. Bilgi isteğinde bulunacak kişilerin dolduracağı bu formda binaların planlarını isteyen kişi veya kurumların kimlik bilgileri, daha önceden de bilgi isteyip istemedikleri, binanın tipi ve adı gibi sorular yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikan-mimarlari-alarmda_298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!