Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amos Antik Kenti'nde Kurtarma Kazısı Yapılacak

Muğla'nın Marmaris ilçesinde geçmişi 2 bin 200 yıl öncesine uzanan Amos Antik Kenti'ndeki kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mezar için kurtarma kazısı gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr/AA
Amos Antik Kenti'nde Kurtarma Kazısı Yapılacak

Marmaris Belediyesinin desteğiyle, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü ve Marmaris Ticaret Odasının (MTO) iş birliğinde gerçekleştirilen Amos Antik Kenti'ndeki arkeolojik çalışmalara bu yıl da devam edilecek.

MSKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Amos Antik Kenti Yüzey Araştırma Projesi'nde bu yıl kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mezar odasını kurtarma kazısı, sınır ve yüzey araştırmalarıyla yürüyüş parkuru onarımları yapılacak.

Daha geniş alana yayıldığı ve bilinenden daha büyük bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen, geçen yıl yüzey araştırma çalışmasına başlanan antik kentte, mezar kurtarma kazısına gelecek günlerde başlanacak.

Amos Antik Kenti'nde incelemelerde bulunan ve çalışmalara ilişkin bilgi alan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, gazetecilere, iş birliklerinin Marmaris turizmine büyük katkıları olduğunu söyledi.

Turizm ve tarihin birbirinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Oktay, "2 bin yıldan fazla mazisi bulunan Amos'un yeniden hayat bulması için destek olacağız. Turizm adına önemli bir nokta Amos." dedi.

MTO Başkanı Mutlu Ayhan da Amos Antik Kenti'nin sürdürülebilir turizm potansiyeli açısından önemli değere sahip olduğunu bildirdi.

"Başka bir mezar da bulabiliriz"
Proje danışmanı, MSKÜ Arkeoloji Bölümü Dr. öğretim üyesi Mehmet Gürbüzer de geçen yıl başladıkları araştırmada, antik kentte yeni bir tarihsel dokuya ulaştıklarını söyledi.