Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amsterdam'ın Yerin Altındaki Kardeş Şehri 'Amfora'

İstanbul’da şehir hatları vapurlarının artık daha geniş bir çeperden rota alarak yola devam etmesini gerektiren Marmaray çalışmaları hızla sürerken; varoluşu suya dayalı Amsterdam’da da suyun altında yeni bir şehir kurulması kararlaştırıldı.

yapi.com.trimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\59405.jpg" hspace=5 vspace=5>

İstanbul’da şehir hatları vapurlarının artık daha geniş bir çeperden rota alarak yola devam etmesini gerektiren Marmaray çalışmaları hızla sürerken; varoluşu suya dayalı (Amsterdam'ın bazı kısımları deniz seviyesinin 7 ila 8 metre aşağısında bulunuyor) Amsterdam’da da suyun altında yeni bir şehir kurulması kararlaştırıldı.

Yer sıkıntısı ve yüksek arazi fiyatlarının mühendisleri yerin altında 1 milyon metrekarelik proje yapmaya yönlendirdiği Amsterdam’da kanalların altında adeta yeni bir şehir kurulacak.
1.1 milyar Euro’yu bulacak maliyetteki proje Strukton Mühendislik, Zwarts & Jansma Mimarlık bürosu ve Delft Teknoloji Üniversitesi’nin işbirliğinde gerçekleştiriliyor. AMFORA (Alternatif Mültifonksiyonel Yeraltı Alanı Amsterdam kelimelerinin Hollandaca başharfleri) ismi verilen projenin içinde spor tesisleri, otopark, sinema ve yükleme-boşaltma alanları olacak. Proje ekibinin altı katlı yer altı planı için ilk önerilerini sunduğu ve Amsterdam şehir meclisinde tartışılan projenin olası başlangıç tarihi ise 2018.


Plana göre , Amsterdam çevre yolundan merkeze gidecek bir yol güzergahında, yüzeyin altından inşaatın başlaması için kanal suyu geçici olarak boşaltılacak. Amsterdam’ın yerin 30 metre altındaki su geçirmez kil yapısı, beton ve kumla birlikte yeni duvarlar yapmak için kullanılacak. Böylece oluşan katmanın altında çalışabilinecek. Suyun kanalların içine geri boşaltılmasını kapsayan çözümlerini “sokaklarda sondaj sesinin olmayacağı basit bir teknik” olarak nitelendiren proje ekibi “ Şehirde her zaman yer sıkıntısı yaşandı. Biz de bu soruna, yeni inşa tekniklerinin kullanılacağı, sokak trafiğine kesinlikle etki etmeyecek şehrin altında yeni bir şehir inşa ederek çözüm ürettik. Ancak, bu hala kaba bir plan, daha iyi planlar yapabilmek için önümüzdeki yıllara ihtiyacımız var, ama şu an için bu planın hem maliyet hem teknik açıdan uygulanabilir olduğunu biliyoruz. Ayrıca, şehrin altında yeni bir şehir yaratmak fütüristik değil, tam tersine bugünün ihtiyacı” dedi.

Kaynak: www.building.co.uk

Proje görsellerine ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amsterdamin-yerin-altindaki-kardes-sehri-amfora_59405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!