Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ana Tanrıça Kenti’nde Genç Bir Kadın Mezarı

Ana Tanrıça Kenti olarak anılan Metropolis’le ilgili İzmir Torbalı’da yapılan kazı çalışmalarında MÖ 150 yılına ait bir mezarda 25 yaşlarında genç bir kadın iskeleti bulundu. Çalışmalar, Metropolis’in büyük bir yerleşim olduğunu da gösteriyor.

Hürriyet Gazetesi
Ana Tanrıça Kenti’nde Genç Bir Kadın Mezarı

STRONG>İzmir’in Torbalı İlçesi’nde, 20 yıldır süren Metropolis kazılarında, MÖ 150 yılına ait, içinde 25 yaşlarında genç bir kadına ait olduğu belirlenen iskelet ile etrafında 30’dan fazla koku şişesi, takı, iskeletin baş ve ayak ucunda bronz aynalar bulunan bir mezar ortaya çıkarıldı. Metropolis Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, geçmişi, tarih öncesi çağlara dayanan, fakat planlı bir kent olarak günümüzden yaklaşık 2 bin 300 yıl önce kurulan Metropolis’in, varlığını Anadolu’daki ilk Türk beyliklerine kadar sürdürdüğünü belirtti. Metropolis, “Ana Tanrıça Kenti” anlamına geliyor. Aybek şöyle devam etti:

Taşra değil büyük bir kent

“Sondajımız çok olumlu sonuçlandı ve Palesta dediğimiz yapı ortaya çıkmaya başladı. Palesta denen yer genel olarak Roma döneminde, Roma hamamının devamında yer alan, sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği alan olarak kabul ediliyor. Biz bu genişlikte bir yapıya ulaşınca, burada yoğunlaştık. Metropolis’in ölçeğini değiştirecek bir alan kazandırdığımızı düşünüyoruz. Çünkü Metropolis’in daha küçük ölçekli bir taşra kenti olarak anıldığını biliyoruz. Metropolis, bu çalışmalarla, bu yapıyla birlikte umulandan çok daha büyük bir kent kimliğine kavuşacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ana-tanrica-kentinde-genc-bir-kadin-mezari_75072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!