Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu’da Tuvalet Geleneği 5 Bin Yıllık

Nevşehir’in Acıgöl İlçesi’nde bulunan ve İlkçağ’ın ilk tuvaletli yeraltı kenti olan Tatlarin Yeraltı Kenti tanıtım bekliyor. Tuvaletli yeraltı kent

NTV-MSNBC
Anadolu’da Tuvalet Geleneği 5 Bin Yıllık

b>Nevşehir’in Acıgöl İlçesi’nde bulunan ve İlkçağ’ın ilk tuvaletli yeraltı kenti olan Tatlarin Yeraltı Kenti tanıtım bekliyor. Tuvaletli yeraltı kentinin geçmişi M.Ö. 3000’li yıllara dayanıyor.

Acıgöl İlçesi’ne bağlı Tatlarin Beldesi Belediye Başkanı Mesut Baydemir, yaptığı açıklamada, beldelerinde bulunan Tatlarin Yeraltı Kenti’nin, Anadolu’da tuvalet geleneğinin 5 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yeraltı Kenti’nin M.Ö. 3 binli yıllarda Hititler döneminde kullanılmaya başladığının belirlendiğini bildiren Baydemir, “Hititler’den sonra Roma’dan kaçan ilk Hıristiyanlar tarafından sığınma amaçlı kullanılan yeraltı kenti, 3 kattan oluşuyor. Bir katı kışlık ihtiyaçların saklandığı yer olarak kullanılan yeraltı kentinin, bir katını insanlar yerleşim yeri olarak, bir katını ise tuvalet olarak kullanmışlar. İlkçağ’ın tuvaletli ilk yeraltı kenti olarak bilinen Tatlarin Yeraltı Kenti’nde kullanılan tuvaletlerin, bugünkü klasik tuvaletlere benzerlik göstermesi, Anadolu’daki tuvalet geleneğinin geçmişini kanıtlıyor”

Yeraltı kentinin tanıtımı ve turizme kazandırılması açısından belediye imkanlarının yetersiz kaldığını ifade eden Baydemir, yılda ortalama 5 bin turistin yeraltı kentini ziyaret ettiğini, bu sayıyı artırmak istediklerini kaydetti.
Tanıtım konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Baydemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turizm birliklerinin desteğini beklediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadoluda-tuvalet-gelenegi-5-bin-yillik_15659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!