Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu’ya Kuracağımız Tek Tip Oteller Zinciri En Çok İşadamlarını Sevindirecek

Anadolu’ya Kuracağımız Tek Tip Oteller Zinciri En Çok İşadamlarını Sevindirecek

Zamanb>Turizmdeki yeni yatırım rüzgârından Anadolu'nun iç kesimlerindeki iller de nasibini alıyor.

Akfen Holding, 400 milyon dolarlık yatırımla başta Sivas, Kayseri, Gaziantep, Erzurum, Van ve Konya gibi şehirler olmak üzere ülke genelinde 60 otel inşa edecek. İşletmeciliğini Accor Grubu'nun yapacağı oteller, konfor ve sunulan hizmet yönüyle de aynı standartlarda olacak. Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın, "Müşterilerimize 40-70 dolarlık ücretlerle Türkiye'nin her yerinde aynı konforu sunacağız." diyor.

“Böyle bir projeye niçin ihtiyaç duydunuz?” sorusu üzerine Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın yaşadığı bir olayı aktarıyor: “Bir iş seyahatinde Malatya’da otelde kaldım. 5 yıldızlıydı. Giriş gayet lükstü. Odaya çıktığımda yan yana 5 yatak vardı. Koğuştan farksızdı. Sabaha kadar gözüme uyku girmedi.” Sık sık seyahat eden işadamlarının belli başlı illerin dışında dört dörtlük otel bulamadığına işaret eden Akın, “Bir Sheraton ya da Hilton’un standartları bellidir. Ancak gideceğiniz ilde bu tür oteller yoksa tam bir sürprizle karşılaşabiliyorsunuz. Fransız ortağımız, Ibis (3 yıldızlı) ve Novotel (4 yıldızlı) zincirlerini işletiyor. Bu zinciri Anadolu’ya taşıyacağız.” diyor. Acchotel ismi verilen oteller zincirinin ilkinin temeli İstanbul Zeytinburnu’nda atıldı. 23 milyon dolara mal olması beklenen tesisin 2006 sonunda hizmete girmesi bekleniyor. 4 yıldızlı Novotel ve 3 yıldızlı Ibis Otel’den oluşan kompleks toplam 880 yatak kapasitesine ulaşacak. Akın, yeni yatırımın 300 kişiye doğrudan, 2 bin kişiye ise dolaylı iş imkânı sunacağını belirtiyor. 140 ülkede 150 bin çalışanı ve 7 milyar Euro’yu aşan cirosuyla dünyanın turizm gruplarından biri olarak tanınan Accor’un ekonomi sınıfından lükse farklı ihtiyaçlara cevap veren 4 bin oteli var.

Akfen Holding, Tepe Grubu ile Atatürk Hava Limanı’nın 15,5 yıllık işletmeciliğini 3 milyar dolarlık rekor bir fiyatla yeniden almıştı. İnşaattaki tecrübelerini Accor ile birleştiklerini belirten Akfen’in patronu Akın, projenin ayrıntılarını Zaman’a aktardı. Buna göre her yıl 5 otel devreye girecek. 60 otel hedefine 12 yılda ulaşılması planlanırken, il seçiminde ticari gelişmişlik dikkate alınacak. Bazı belediye başkanları Akın’ı telefonla arayarak, “Arsa ve diğer konularda kolaylık yapmaya hazırız. Gelin bizim şehrimize otel yapın.” çağrısında bulunmuş. 12 otelin yatırım programına alındığını ifade eden Akın, yatırımın temel esprisini şöyle dile getiriyor: “Binaların mülkü bize ait olacak. Accor ise işletmeci. Telefonlardan mobilyalara kadar her şeyi aynı, yüz-ikiyüz yataklı oteller olacak. Ancak kalitesi 5 yıldızlı oteli aratmayacak. Müşterimiz nereye giderse gitsin aynı konforu bulacak.”

Turhan Bozkurt

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadoluya-kuracagimiz-tek-tip-oteller-zinciri-en-cok-isadamlarini-sevindirecek_29381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!