Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Anatolium Ankara Alışveriş Parkı, 3 Bin Kişiye İstihdam Yaratacak''

MAYA Grubu Kurucu Başkanı Nuri Özsüer, ''160 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz, Anatolium Ankara Alışveriş Parkı, 170 bin metrekare kapalı alan ve 70 bin metrekare kiralanabilir alanıyla, 3 bin kişiye istihdam yaratacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Anatolium Ankara Alışveriş Parkı, 3 Bin Kişiye İstihdam Yaratacak''

MAYA Gurubunun ilkini 2008 yılında Bursa'da hayata geçirdiği Anatolium Alışveriş Parklarının ikincisi olan Anatolium Ankara Alışveriş Parkı'nın ön açılışı yapıldı. Alışveriş parkında IKEA, Leroy Merlin, Kipa Extra ve Electro World kapılarını ziyaretçilere açarken, 80 mağaza ise sonbaharda hizmet vermeye başlayacak.

Anatolium Ankara Alışveriş Parkı'nda gerçekleşen açılışın ev sahipliğini Maya Grubu Kurucu Başkanı İlyas Özsüer, Maya Holding ve IKEA Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, MAYA Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve IKEA Türkiye Ülke Müdürü Fuat Atalay yaptı.

MAYA Holding ve IKEA Yönetim Kurulu Başkanı Özsüer, açılışta yaptığı konuşmada, grubunun en yeni yatırımı olan Anatolium Ankara Alışveriş Parkı ile Ankaralılar için yeni bir cazibe merkezi yarattıklarını belirterek, yatırımın ilk gününden bu yana her aşamada doğru yönlendirme ve desteklerinden dolayı projeye katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Özsüre, Anatolium Ankara Alışveriş Parkı ile ilgili bilgi verirken, ''160 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz, Anatolium Ankara Alışveriş Parkı 170 bin metrekare kapalı alan ve 70 bin metrekare kiralanabilir alanıyla, 3 bin kişiye istihdam yaratacak. Projemiz hemen yanımızda NATA Grubu tarafından yapılan ve bu sonbaharda açılacak olan NATA-Vega Alışveriş Merkezi ve Outlet Centerla da sinerji yaratarak Ankara'nın en büyük çekim merkezlerinden birisi olacak'' dedi.

Temeli geçtiğimiz yıl atılan Anatolium Ankara Alışveriş Parkı'ın proje tasarımında öne çıkan unsurlara da değinen Nuri Özsüer, alışveriş parkının mimari tasarımının farklı renklerle sentezlenerek geniş ve ferah iç alanlar yaratıldığını, iç mekan dekorasyonunda da sanatsal objeler kullanıldığını ifade etti.

Alışveriş parkında sanatsal etkinlikler için özel bir sanat apronu da kurulduğunu anlatan Özsüer, 2000 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark alanıyla yılda 10 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini bildirdi. Özsürer, projenin sunduğu çevreci çözümlerin de altını çizerek şöyle devam etti:

''Çevreci bir anlayışla tasarlanan Anatolium Ankara Alışveriş Parkı'nın en önemli özelliği yalıtımında uygulanan yüksek standartlar ve su ısıtılmasına destek olarak kullanılan güneş kolektörleri. İç kulanım ve peyzajda da değerlendirilmek amacıyla yağmur suları toplanıyor. Ayrıca hemen yanımızda komşu metan gazı üretim tesislerinden elde edilen geri dönüşüm ısı enerjisinden de ısınmada yararlanacağız.''

Özsüer, Ankara'nın hızla gelişen ve büyük potansiyeli olan Doğu ve Güney askında yer alan Doğukent-Mamak hattında konumlanmış olması nedeniyle bu bölgeye birçok yerleşim bölgesinden kısa süre içinde kolaylıkla ulaşılabileceğini söyledi.

IKEA Ülke Müdürü Atalay

Maya Holding Üst Yöneticisi ve IKEA Ülke Müdürü Fuat Atalay da ''IKEA Türkiye olarak en önemli amacımız, müşterilerimize kaliteli ve iyi tasarlanmış ürünlerimizi düşük fiyata sunmak, ev dekorasyonuna olan ilgiyi artırarak pazarı büyütmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır'' diye konuştu.

38 ülkede yıllık 34 milyar doları aşan cirosu ile faaliyet gösteren IKEA'nın, bulunduğu coğrafyalarda 1700'ü aşkın büyük-orta ölçekli üretici ve 20 bin alt tedarikçi ile çalışmakta olduğunu ve bulunduğu ülkelerde sektörel gelişmelere ve istihdam yaratılmasına büyük katkılar sağladığını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

''IKEA Dış Ticaret'in 2005 yılında Türkiye'de gerçekleştirdiği 200 milyon dolar civarında olan ihracat hacmi, grubumuzun IKEA Türkiye olarak, pazara girmesi ile hızla artmış, 2010 yılı itibari ile 500 milyon dolara ulaşmıştır. IKEA Dış Ticaret, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye'den alımlarını 2 katına yakın artırarak yıllık 900 milyon dolar hedefini aşmayı planlamaktadır.

IKEA Türkiye olarak önümüzdeki yıllarda Anatolium Alışveriş Parkları ile birlikte büyüyerek Türkiye'nin çeşitli illerine bir plan dahilinde yayılacağız.''

Leroy Merlin Yönetim Kurulu Başkanı Delfosse

Leroy Merlin Yönetim Kurulu Başakanı Pascal Delfosse ise Ankara'da ilk Leroy Merlin mağazasını açtıklarını, bu mağazanın Bursa'dan sonra Türkiye'deki ikinci mağaza olduğunu kaydetti. Delfosse, Leroy Merlin'in amacının müşterilerinin yaşam alanlarının ve hayat standartlarının iyileşmesine katkıda bulunmak ve değerini yükseltmek olduğunu bildirdi. Delfosse, Ankara'daki mağazalarında 150 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Tesco Kipa COO'su Mahon

Tesco-Kipa Operasyon Direktörü (COO) Ewan Mc. Mahon da Ankara'da 5. mağazalarını hizmet açtıklarını, bununla birlikte Türkiye'deki mağaza sayısını 126'ya çıkardıklarını kaydetti. Bu mağazalarının diğer Kipa'lardan farkının, Kipa Etra tarzında yapılandırılmaları olduğunu belirten Mahon, maçlarının mükemmel mağazacılık sunmak olduğunu bildirdi.

Electro World adına konuşan Genel Müdür Bahadır Özbek de sektördeki büyüme trendinin kendilerini cesaretlendirdiğini belirterek, Nisan 2012'ye kadar daha önce 34 olarak belirledikleri yeni mağaza hedeflerini 40 mağaza olarak revize ettiklerini kaydetti. Özbek, ilk 4 ayda ise 6 yeni mağaza açmayı hedeflediklerini anlattı.

Mamak Belediye Başkanı Akgül

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de Mamak'ın Ankara'nın parlayan yıldızı olma yönünde ilerlediğini belirterek, Mamak'a yeni yatırımcıları da beklediklerini söyledi. Akgül, Mamak'ın artık insanların yönünü döndüğü bir ilçe haline gelmesi bakımından da önemli olduğunu ifade etti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından IKEA'nın geleneksel kütük kesme seremonisi ile açılış gerçekleştirildi ve konuklarla birlikte IKEA mağazası gezildi. Saat 12.00'de ise çalışanların alkışları arasında vatandaşlar alışveriş merkezine alındı.

IKEA'nın özellikleri

Öte yandan, IKEA'nın İstanbul, İzmir ve Bursa'nın ardından Türkiye'deki 5. mağazası olarak açılan IKEA Ankara mağazası, Ankara'nın doğusunda Mamak'ta Anatolium Alışveriş Parkı içinde yer alıyor.

Türkiye'deki en büyük IKEA Mağazası olan IKEA Ankara Mağazası, 34 bin metrekarelik alanda yaklaşık 450 kişiye istihdam sağlıyor. İç tasarımı diğer IKEA mağazaları ile benzer olan IKEA Ankara Mağazası'nın girişi diğer IKEA mağazalarından farklı olarak Anatolium Alışveriş Parkı ile entegre olarak tasarlandı.

8 bini aşkın ürün seçeneğini yer aldığı IKEA'da mağazalarında koltuktan yatağa, masadan sandalyeye, mutfaktan, banyoya, sofra ve pişirme aksesuarlarından ev tekstiline, aydınlatmadan çocuk mobilya ve aksesuarlarına kadar, çok geniş bir ürün yelpazesi yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anatolium-ankara-alisveris-parki-3-bin-kisiye-istihdam-yaratacak_88015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!