Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Anıtkabir'e Katkısı Hayatının Gururuydu

87 yıllık ömrüne sayısız inşaatlar sığdıran Suha Ali Bolton, Sınai Mülkiyet Hukuku'nun da duayeni oldu. Birçok iz bıraktığı dünyadan giderken en çok Anıtkabir'e mimar-mühendis olarak elinin değmesinden gurur duydu.

Sabah Gazetesi
Anıtkabir'e Katkısı Hayatının Gururuydu

İnsan, seçimleriyle hayatta yol alırken, varılacak son duraktır ölüm. Herkesin hayat yolunda bir misyonu vardır. Bazen bir ölüm ilanına sığıyor tüm hayatınız boyunca yaptıklarınız. O ilanı okuyanlar "Biri daha ebediyete yol almış" diyorlar iç geçirerek, peki ama bu ilandaki isim, hayat yolunda ne kadar izler bırakmış. Yıllardır, ölüm ilanlarının küçüçük karelerinde kısa bir hikâyeyle tanımlanan ya da bir mesajla duyurulan ölümler, Sabah'ın "Bir hayat bir ölüm" yazılarıyla kocaman bir yaşama dönüşecek. Küçük bir ilanın ardında kalan sıcacık hikâyeleri ortaya koyacak ve ölümsüzleştirecek. Suha Ali Bolton'un öyküsünde olduğu gibi...

Suha Ali Bolton, Yemen Şehidi Tabip Kurmay Binbaşı Ali Memduh'un torunuydu. Babası geçmişe damgasını vuran Vita yağlarının üretildiği fabrikanın genel müdürüydü. Cumhuriyet çocuğuydu Suha Ali Bolton. Cumhuriyet'in kurulduğu 1923'te dünyaya geldi. Ailesi Bakırköy'ün yerlilerindendi. Bu nedenle hep Bakırköylü olarak anıldı. 5 yaşındayken Bizans Rumlarından olan İzmarağda (İzo) ile tanıştı. Çocukluk arkadaşı İzo'ya olan duyguları büyük bir aşka dönüştü sonraki yıllarda. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitiren Suha Ali Bolton, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'ni başarıyla tamamlayarak mezun oldu. Ve "çocukluk aşkım" dediği İzo'suyla evlendi. 2 çocukları oldu: Sevil Bolton ve İdil Bolton.

Mülkiyet hukukunun duayeni

Mimarlık ve mühendislik mesleğini çok uzun yıllar yapmadı Suha Ali Bolton, ama yaptığı sürede ortaya çıkardığı eserlerle adından söz ettirdi. Daha öğrencilik yıllarında en büyük şerefe erişti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrinin inşaatında çalıştı. Projelendirmesine eli değdi. Ve bunu hayatı boyunca büyük bir gururla anlattı. Çocuklarına "Anıtkabir yapılırken ben Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Bölümü'nde genç bir talebeydim. Anıtkabir projelendiriliyordu o yıllarda. Benim de fikrimi aldılar. O projeye elim değdi. Anıtkabir inşaatında çalışmanın onurunu yaşadım" diyordu. İstanbul'da Kabataş İskelesi'ni yapan Bolton, Zonguldak'ta Hollandalı inşaat şirketiyle çeşitli inşaatlarda görev aldı. Son olarak Veliefendi Hipodromu'nun şantiye şefliğini yaptı. Daha sonraki yıllarda ise patent ve marka tesciline geçti. Sınai Mülkiyet Hukuku'nun duayeni oldu.

En büyük aşkım dediği biricik eşi İzo, Alzhemier hastalığına yakalandığında ve kendisini hatırlamadığı için çok üzüldü. 4 yıl önce kendisi akciğerinde tespit edilen bir tümör nedeniyle ameliyat geçirdi. Bu hastalıkla mücadele ederken, Levent'teki 3 katlı villalarında gece yarısı elektrik kontağından bir yangın çıktı. Suha Ali Bolton ve oğlu İdil Bolton yangından son anda kurtarıldı. Binada büyük hasar oluştu. Sonra ağır bir zatürreeye yakalandı Suha Ali Bolton, 5 ay yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşatıldı. 23 Kasım'da da hayata gözlerini yumdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anitkabire-katkisi-hayatinin-gururuydu_83981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!