Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara AVM’de Şampiyon Oldu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, son 10 yılda Alışveriş Merkezleri’nin 5 kat arttığını ve Ankara’nın Avrupa’da ve Türkiye genelinde AVM şampiyonu olduğunu bildirdi.

Hürriyet ANKARA
Ankara AVM’de Şampiyon Oldu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin sayısının 10 yılda 5 kat artarak 8 bin 252’ye ulaştığını belirterek kural konulmadığı takdirde hem alışveriş merkezlerinin hem de esnafın bu gelişmeden büyük zarar göreceğini vurguladı. Palandöken, alışveriş merkezlerinde Çin mallarının cirit attığına dikkat çekti.

AVM’lerin lobi faaliyetleri

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, son 10 yılda alışveriş merkezlerinin (AVM) sayısının 5 kat arttığını ve Ankara’nın Avrupa’da ve Türkiye genelinde AVM şampiyonu olduğunu belirtti. Piyasalarda hizmet arz ve talebinde denge kurulamadığı takdirde bundan hem AVM’lerin hem de esnafın büyük zarar göreceğini ifade eden Palandöken, bu dengenin hükümetler tarafından çıkarılacak kanunlarla uygulanmasıyla sağlanacağına dikkat çekti. Esnaf hamiliğine soyunanların, bugün esnafı bu hale düşürenler olduğunu vurgulayan Palandöken, esnafın hamiliğe değil, acilen yasal düzenlemelere ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Piyasa dengeleri oluşturulamadığı takdirde bundan hem AVM’ler hem de esnaf büyük zarar görür. Çünkü Çin malları AVM’lerde cirit atıyor” dedi.

2009 yılında açılan 24 yeni AVM ile 39 ildeki toplam sayının 238’e, toplam metrekarenin de 5.7 milyona ulaştığını ifade eden Palandöken, “Açılışların yüzde 80’i Ankara ve İstanbul’da gerçekleşti. Bin kişiye düşen kiralanabilir alanın Türkiye ortalaması 78 metrekaredir. Ama Ankara, Yunanistan’da 125, İtalya’da 150, Çek Cumhuriyeti’nde 143, Avrupa ortalaması olan 200 metrekareyi geçmiştir. Avrupa ve Türkiye’nin AVM şampiyonu olarak bin kişiye düşen AVM alanı 215 metrekare olmuştur“ dedi.

10 yılda yüzde 400 arttı

Palandöken, 1980’li yıllarda başlayan zincir marketlerin sayısının 1985 yılında 50’yi geçmezken, 1990 yılından itibaren organize perakendeciliğin hızla gelişme göstermesiyle, 1998 yılında süpermarket sayısının 2 bin 135 adede, 10 yıl içinde ise yüzde 400 artış göstererek 8 bin 252 adede ulaştığını belirtti.

Yüzde 60’a ulaştı

Palandöken,“Mahalle arasındaki marketler kendilerine de zarar verme pahasına hızla çoğalmaktadır. 2012’da kadar sayının 12 bine yaklaşması bekleniyor. Hızlı sayısal artış aynı paralelde pazar paylarına da yansıyarak, 1998’de yüzde 15 olan payları 2009’da yüzde 60’a ulaşmıştır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-avmde-sampiyon-oldu_76057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!