Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Bu Yıl da Kurak!

Kış yağışlarının, başkentin kuraklık sorununu çözmekten uzak kaldığı ve ortalamaya yakın seviyede yağan yağmur ve karın ancak toprağı suya doydurduğu, barajları etkilemediği vurgulandı.

Cumhuriyet ANKARA/Zeynep ŞAHİNış yağışlarının, başkentin kuraklık sorununu çözmekten uzak kaldığı ve ortalamaya yakın seviyede yağan yağmur ve karın ancak toprağı suya doydurduğu, barajları etkilemediği vurgulandı. Kuraklık sorununun ciddiyetini koruduğuna dikkat çeken uzmanlar, "su tasarrufunun zorunlu" olduğuna işaret ederken, bahar yağışlarından da fazla bir şey beklemiyor. Ankara Anakent Belediyesi'nin çok eleştirilen ve 4 kez ertelendikten sonra nihayet bir bölümü tamamlanabilen Kızılırmak Projesi kapsamında, iki hattın vanası açıldı ve su verilmeye başlandı.

Melih Gökçek yönetimi, Kızılırmak'ın başkentin su sorununa uzun vadede çözüm olacağını savunuyor. Uzmanlar ise bir yandan İç Anadolu'nun fazlasıyla etkilendiği ve giderek şiddetlenen kuraklık tehlikesine dikkat çekerken, diğer yandan Kızılırmak suyunun sağlık açısından risk yarattığına işaret ediyor. Ankara'ya 125 kilometre mesafeden gelen Kesikköprü Barajı'nın suyundan, sivil toplum kuruluşlarınca alınan numunelerle yapılan testler, suyun birçok rahatsızlığa davetiye çıkarabileceğini gösteriyor. Başta sülfat oranının yüksekliğinin, özellikle yaşlılarda ve bebeklerde, uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı dile getiriliyor. Sülfatın, vücutta etkilediği yerlerin başında, sindirim sisteminin geldiğine işaret ediliyor. Kızılırmak suyunda ayrıca, düşük miktarlarda olsa da "arsenik, siyanür" gibi kimyasallar da bulunuyor.

'Melih Gökçek'i durdurun'

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası ise Kızılırmak suyunun verilmeye başlandığının açıklanmasıyla ortak bir açıklama daha yaparak, "Kızılırmak suyu içilemeyeceği gibi kullanılamaz da" vurgusunu yaptı. Söz konusu dört meslek kuruluşu, "Cumhurbaşkanı, başbakan, TBMM başkanı, milletvekilleri ve Ankara valisini göreve çağırıyoruz: Melih Gökçek'i durdurun! Ankaralıların sağlığı Melih Gökçek'in yanlış su politikasına ve hırslarına kurban edilmektedir" vurgusunu yaptı.

'İşimiz bahar yağmurlarına kaldı'

Ankaralılar, Kızılırmak suyunun beraberinde getireceği sağlık sorunlarına karşı uyarılırken, bir yandan da "ambalajlı su" tüketmek ve bütçelerine bu yönden binen aylık ortalama 50 - 60 YTL'lik yükü çekmek zorunda da kalıyor. Diğer yanda ise kuraklık tehlikesinin sürdüğüne dikkat çekiliyor. Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren , Cumhuriyet Ankara 'ya yaptığı değerlendirmede, kış aylarındaki yağışların ortalamaya yakın olduğunu belirterek, bunun barajları doldurmaya değil ancak toprağı suya doyurmaya yettiğini söyledi. Diren, bahar aylarındaki yağışların da benzer şekilde, ortalamaya yakın seviyede seyretmesini beklediklerini ifade ederek, "Geçen yıla göre biraz daha iyi, bu memnuniyet verici. Ancak kesinlikle yeterli değil" dedi.

'Herkes tasarruf yapmaya mecbur'

Ankara'nın daha önce benzer kuraklıklar yaşadığını da anımsatan Diren, örnek olarak 1974, 1989, 1994 ve 2001 yıllarındaki kuraklıkları verdi. Mustafa Diren, "Yağışlar giderek azalıyor ve Karadeniz ve Doğu hariç diğer bölgeler de gittikçe daha da kuraklaşıyor. Bundan sonraki süreçte, kuraklık, daha sık ve daha şiddetli hissedilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Diren, sadece halkın değil, tüm sektörlerin suyu tasarruflu kullanmak zorunda olduğunu belirterek, "Suyun bol bol kullanıldığı o eski günler geride kaldı" vurgusunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-bu-yil-da-kurak_60071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!