Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Dikmen'de Yıkım Çatışması

Dikmen Vadisi'nde yıkılacak gecekonduların sahipleri, yıkım öncesi mahalleye gelen güvenlik güçleriyle çatıştı.

Milliyet Gazetesi/Fevzi Kızılkoyun
Ankara Dikmen'de Yıkım Çatışması

b>Dikmen Vadisi'nde yıkılacak gecekonduların sahipleri, yıkım öncesi mahalleye gelen güvenlik güçleriyle çatıştı. Yola barikat kurup, ateş yakan mahalle sakinleri, taş ve sopalarla polise saldırdı. Çevik Kuvvet'e bağlı ekipler, tazyikli su sıkarak öfkeli kalabalığı yatıştırmaya çalıştı.

Ankara Büyükşehir BelediyesiKentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Dikmen Vadisi'nde yıkılacak gecekonduların sahipleri, yıkım öncesi mahalleye gelen polise taş ve sopalarla saldırdı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi ve panzerlerin katıldığı operasyonda, polise sapan taşları ile saldıran kalabalıktan yaralananlar oldu. Dikmen Vadisi'nde gecekonduları bulunanlar haberi takip etmeye çalışan bir haber ajansının ekibine sopalarla saldırarak araçlarının camlarını kırdı.

Operasyon için 1500 polis, çok sayıda panzer, 100 ambulans, itfaiye aracı Dikmen Karakolu önünde geceyarısı toplandı. Sabaha karşı, gecekonduların bulunduğu bölgeye kortej halinde hareket eden güvenlik güçleri, mahalle sakinlerinin direnişiyle karşılaştı. Yola ateş yakıp barikat kuran mahalle sakinleri polise sapan taşları ve büyük taşlarla saldırdı. Bazı evsahibi kadınlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aleyhinde konuştu.

Güvenlik güçlerine direnen gruptakiler zaman zaman ‘Evimize karşılık ev istiyoruz' diye bağırdı. Öfkeli grup, Başkan Gökçek'e hakaret de etti. Gazetecilere de taş atan kalabalık bir kameramanı ayağından taşla yaraladı.

Yaklaşık 1000 polis desteğiyle Çankaya Belediyesi sınırları içindeki Dikmen Vadisi'ne giren ekipler, direnişiyle karşılaşınca beklemek zorunda kaldı. Polisin yer yer panzerlerle su sıkarak müdahele ettiği grup arasında, Halkevleri'ne üye olduğu öne sürülen bir kişi elindeki megafonla grubu yönlendirdi. Aynı kişinin “Polise müdahele etmeyin, yıkım ekiplerine direnin, taş atın'' dediği duyuldu.

İlk arbede ardından mahallede gergin bekleyiş sürüyor. Ateş yakıp bekleyen mahalle sakinleri ile polis ekipleri arasında yaklaşık 200 metre mesafe bulunuyor. Yıkım ekiplerinin girdiği mahallenin diğer bölümünde ise yıkım çalışmalarının aksamadan gerçekleştiği ve devam ettiği belirtildi.

Ankata Büyükşehir Belediyesi: Olay İdeolojik
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Dikmen Vadisi’ndeki yıkım sırasında çıkan olay "ideolojik" olarak nitelendirilerek, savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı, araçları tahrip eden kişilerden davacı olunacağı belirtildi.

Yazılı açıklamada, bugün, daha önce anlaşma yapılmış, boşaltılarak belediyeye teslim edilmiş 300 civarında gecekondunun yıkımı için ekipler gittiğinde, polise, belediye ekiplerine ve orada görev yapan medya mensuplarına "organize şiddet kullanıldığı" ifade edildi.

Dikmen Vadisi’nin 5 etaptan oluştuğu, 1. ve 2. etabın bitirildiği, 3. etapta inşaatların sürdüğü, 4. ve 5. etaplar için ise anlaşmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, Dikmen Vadisi 4. ve 5. etapta tapusu bulunan gecekondu hak sahiplerine burada yapılacak konutlardan arsaları ölçüsünde konut verilmesi için anlaşmalar yapıldığı anlatıldı.

Tamamı Yıkılacak
Büyükşehir Belediyesi’nin, mağdur olmamaları için, tapusu ve tapu tahsisi bulunmayan gecekondu sahiplerine Doğukent’te 10 yıl vadeli arsa ya da TOKİ tarafından Esenboğa Yolu üzerinde Karacaören’nde yapılan konutlardan 15 yıl vadeyle konut verilmesini önerdiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Ancak bazı ideolojik grupların örgütlü baskısı ve korkutmasıyla vatandaşlarımızdan bir kısmı hala anlaşma yapmaya yanaşamamışlardır.Dikmen Vadisi’nde her 5 etapta şartlar aynı olmasına rağmen sadece 4. ve 5. etap için olay çıkartılması, olayın tamamen ideolojik olduğunu ortaya koymaktadır. Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. Halkı kışkırtarak araçlarımızı tahrip eden kişilerden davacı olacağız. Dikmen’deki vatandaşlarımızı sağ duyuya davet ediyoruz. Bu vatandaşlarımıza son fırsat daha veriyoruz. Bugüne kadar anlaşma yapmayan kişilere hafta sonuna kadar son bir süre daha tanıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren anlaşma yapmayan konutlara tebligat yapılarak onların da tamamı yıkılacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-dikmende-yikim-catismasi_51407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!