Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Elektrik Santralları 510 Milyon Dolara Zorlu’nun

Elektrik santrallerinin özelleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi 510 milyon dolarla Zorlu Enerji verdi.

Milliyet Gazetesilektrik santrallerinin özelleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi 510 milyon dolarla Zorlu Enerji verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen, elektrik santralleri özelleştirme ihalesi Ankara Hilton Oteli’nde yapıldı. İhalede Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’ye ait Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Beyköy ve Ataköy hidroelektrik santralleri ile Denizli jeotermal santralinin işletme hakkı verilmesi yöntemiyle, Engil Gaz Türbinleri santralinin ise satış yöntemiyle özelleştirilmesi için nihai pazarlık görüşmeleri tamamlandı.

Toplam kurulu gücü 141 megawata ulaşan santraller için yapılan ihaleye 27 firma katılırken Zorlu Enerji, açık artırmanın 6’ncı turunda verdiği 510 milyon dolarla en yüksek teklifi veren firma oldu.

Para peşin ödenecek
Açık artırmada 506 milyon dolarla Aşkale Çimento ikinci, Doğal-Dekar Enerji şirketi 504 milyon dolarla üçüncü oldu. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Ankara Doğal Elektrik Üretim özelleştirme ihalesinde teklif ettikleri 510 milyon doları peşin olarak ödeyeceklerini açıkladı. Zorlu, santraller için ayrıca 150 milyon dolar yatırım yapacaklarını da bildirdi.

Fiyatlar düşecek
Ankara Elektrik ihalesinin özelleştirme sürecinin başlangıcı olması açısından çok önemli olduğuna işaret eden Ahmet Nazif Zorlu, “Bugün gördüğünüz gibi ülkede serbest bir ticaret olmazsa bir yere gitmemiz mümkün değil. Bugün ilk adım atılmıştır. Bundan sonra da bunun devamı olacaktır. Bana göre sembolik bir ihaledir ve bunun devamı gelecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin sahibi olduğu enerji gücünü tam kapasiteyle kullanılamadığını söyleyen Zorlu özelleştirmelerden sonra kapasitenin daha etkin kullanımıyla elektrik fiyatların düşeceğini söyledi.

Ahmet Nazif Zorlu bundan sonra şirketin yatırım stratejisini açıklarken “Gelecek ihalelerde hem dağıtımda hem üretimde olacağız” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-elektrik-santrallari-510-milyon-dolara-zorlunun_60028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!