Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara-Eskişehir Yolu Saltanat Binalarıyla Dolu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kaynakları verimsiz kullanması nedeniyle ‘devletin iki yakasının bir araya gelemediğini’ belirterek, ‘Bu yüzden de

Hürriyet
Ankara-Eskişehir Yolu Saltanat Binalarıyla Dolu

OBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kaynakları verimsiz kullanması nedeniyle ‘devletin iki yakasının bir araya gelemediğini’ belirterek, ‘Bu yüzden de ekonomi hep kaygan zeminde. Osmanlı’da alınan borçlar saray inşaatlarına giderdi, şimdiki kamu yönetimi ise kamu binaları yaparak harcıyor’ dedi.

TÜRKİYE Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ‘kurlar ve faizlerdeki son oynaklığın’ Türkiye ekonomisinin hálá kaygan zeminde olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, ‘Neredeyse ülkede üretilen gelirin yarısını harcayan, beşte biri kadar finansman açığı veren ve mali kesimin toplam büyüklüğü kadar borcu olan bir devlet elbette ekonomik istikrarı sağlayamaz’ dedi.

Dün Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ‘Perşembe Toplantıları’na katılan Hisarcıklıoğlu, son 30 yılda uygulanan 11 ekonomik programın hepsinin de kamu mali disiplinini sağlanamaması sonucu başarısız olduğunu savundu ve kaynak israfına çarpıcı örnekler verdi.

BİLECİK’İN HAVUZLARI

2001 yılında da gündeme gelen eski devlet bakanı Bahattin Şeker’in memleketi Bilecik’e yaptırılan olimpik havuzları isim vermeden hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ‘Tek bir lisanslı yüzücüsü olmayan bir ilimize tam 8 tane olimpik yüzme havuzu yapılmış’ diye konuştu. Konuşmasında Tekel’in Ankara’da yaptırdığı ‘ikiz kuleleri’ de eleştiren Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

‘Dünyada iki konuda zirvedeyiz. Bir tanesi yolsuzluklar, öteki de istihdam üzerindeki vergi yükü. Yolsuzluklar sadece kamu maliyesini bozmuyor aynı zamanda özel sektöre dolaylı olarak inanılmaz zararlar da veriyor. Bunun en güzel örneği enerji konusunda oluşan yüksek maliyettir. Türkiye doğalgaza tam bağımlı hale getirildi ve toplam elektrik üretimimizin yüzde 45’i doğalgazla gerçekleşiyor. Doğalgazın ana kaynağı Rusya’da bile bu oran yüzde 25’i geçmiyor. 10 yılda kayıp kaçak faturası 10 milyar doları bulmuş. Oysa Kayseri’de dağıtım işini özel sektör yaptığı için kayıp kaçak oranı sadece yüzde 7.’

SADRAZAM NE DEMİŞ

Hisarcıklıoğlu, devletin israf geleneğinin Osmanlı döneminden beri sürdüğünü savundu. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: ‘Bir Osmanlı Sadrazamı zamanının mali durumunu şöyle tarif ediyor; ‘Bizde devletin geliri üçe taksim olunur. Birincisi çalınır, ikincisi israf olunur, üçüncüsü gerekli yere harcanır, tabii ki geriye ne kalırsa’. 1854’te mali bunalım yaşayan Osmanlı maliyesi ilk dış borçlanmaya gideceği zaman Abdülmecid, ‘borç almamak için çok çalıştım. Lakin durum bizi borç almaya mecbur etti. Bunun ödenmesi, gelirlerin artması ile olur’ demişti. Sonradan paralar daha çok saraylar inşa etmeye harcandı. Bugün de her biri birer saray görünümünde onlarca yeni kamu binası inşa ediyor. Ankara-Eskişehir Yolu üzerinde, 20 kilometre boyunca yükselen, devasa kamu binaları, birer ibret ve israf örneği gibi dikiliyor.’

Bitmeyen yatırımlara 130 milyar dolar gitti

DEVLETİN başlayıp da bitiremediği yatırım sayısının 5 bin 500 olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bu yatırımlara bugüne kadar 130 milyar dolar harcandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ‘Hepsinin bitirilmesi için de 40 milyar dolar gerekiyor. Bir yatırım bitmeden ötekine başlandığı için bir yatırımın ortalama ömrü bu memlekette 19 yıla yükselmiş durumda.’ Bitirilmiş olan yatırımların da bu nedenle aslında büyük ısraflarla bitmiş olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ‘100 milyon dolarlık maliyetlerle yapılan havalanlarından 7 tanesi hiç uçak inmeden kapatıldı’ diye konuştu.

5 milyon dolarlık bina 120 milyon dolar yuttu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kamunun binalara gömdüğü kaynakları örneklemek için de ilginç örnekler verdi. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

‘Ankara’daki Tekel binası inşaatı, 14 yıl önce 5 milyon dolarlık bir proje olarak başladı. Büyüklüğü 10 bin metrekare olacaktı. Bugün bu inşaatın boyutları 147 bin metrekareye ve 38’er katlı iki kuleye dönüştü. Bugüne kadar 120 milyon dolar harcandı. İnşaat hálá bitmiş değil, bitmesi için 60 milyon dolar daha gerekiyor. Şimdi de binanın devrinden söz ediliyor. Peki ihtiyaç yoktuysa niye başlandı. Bu kuleler, işi kılıfına uydurmanın, kamudaki kaynak ısrafının dev bir anıtı olarak tarihe geçmiştir.’

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-eskisehir-yolu-saltanat-binalariyla-dolu_11761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!