Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara için Uygarlıklar Müzesi Yolda

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski taş çağından itibaren Anadolu'da yer alan tüm medeniyetlerden izlerin ve Türkiye'nin kültürel birikiminin sergileneceği ''Türkiye Uygarlıklar Müzesi''ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

yapi.com.tr / AAKültür ve Turizm Bakanlığı, eski taş çağından itibaren Anadolu'da yer alan tüm medeniyetlerden izlerin ve Türkiye'nin kültürel birikiminin sergileneceği ''Türkiye Uygarlıklar Müzesi''ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ulus'taki Atatürk Kültür Merkezi'nin bulunduğu arazide kurulması planlanan uluslararası nitelikteki müze, projesinin tamamlanmasının ardından 1-2 yıl içinde hizmete sunulacak.

Hıdırlıktepe'de ise çağdaş müzeciliğe ait teknolojilerin kullanılacağı, eserlerin en ince ayrıntısına kadar sergileneceği ''İnanç ve Tarih Müzesi'' projesi hayata geçirilecek.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da devlet tarafından yapılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Meclis Müzeleri ve Etnografya Müzesi'nin bulunduğunu hatırlattı.

Bununla birlikte Ankara'nın bir kültür sanat kenti halini alması gerektiğini ifade eden Süslü, ''Bu anlamda müze sayısının artırılması konusunda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, yerel idareler ve özel sektörün çabaları var'' diye konuştu.

Bu çerçevede yapılacak en önemli iki projeyi Başbakan Erdoğan'ın açıkladığını belirten Süslü, ''Bunlardan birisi Türkiye Uygarlıklar Müzesi. Tüm medeniyetler ve tüm kültürel birikimi sergileyebileceğimiz uluslararası nitelikte, büyük kapsamlı bir müze kurulması düşünülüyor'' dedi.

Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin çok güzel ve bilimsel bir müze olduğunu, burada çağdaş müzeciliğin en iyi örneklerinden birisinin verildiğini dile getiren Süslü, ''Kronolojik olarak baktığımızda Hitit ağırlıklı bir müze görüyoruz. Ancak Anadolu sadece Hititler'den ibaret değil. Yani eski taş çağından (paleolitik çağ) günümüze kadar gerek tüm inanç medeniyetlerinin gerekse İslamiyete önderlik eden medeniyetlerin biriktiği bir yer. Bu kapsamda hepsini içine alacak bir müze tasarlanıyor'' diye konuştu.

Müzenin yeri konusunda karara varıldığını bildiren Süslü, Ulus'ta Atatürk Kültür Merkezi'nin bulunduğu arazide kurulacak müzenin 1-2 yıl içinde gerek projesi gerekse uygulamasıyla faaliyete geçeceğini bildirdi.

Yerle ilgili gerekli onaylar, izinler alındıktan sonra bununla ilgili ödeneklerin de ayrıldığını ifade eden Süslü, ''Projenin sonrasında uygulama işleri gerçekleştirilecek. Belki uluslararası bir yarışmayla proje oluşturulacak. Bununla ilgili çalışmalar sürdürülüyor'' şeklinde konuştu.

Hıdırlıktepe'de inanç ve tarih müzesi

Murat Süslü, diğer projenin de yine Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği, Hıdırlıktepe'de yapılması düşünülen ''İnanç ve Tarih Müzesi'' olduğunu söyledi.

Ankara'nın zamanında birçok medeniyetin ve inançların merkezi olduğunu ifade eden Süslü, şunları kaydetti:

''Yeniden kültür ve inanç dünyasındaki yerini alması gereken Başkente yakışır, çağdaş müzeciliğe ait tüm teknolojilerin kullanıldığı, eserlerin en ince ayrıntısına göre sergilenebileceği güzel bir müze kompleksi üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Genel ölçekte baktığımızda inanç ve tarihe yönelik olarak objelerin sergileneceği, herkes tarafından beğeniyle karşılanacak bir teknikle sunulacak bir müze hazırlanıyor.

Burada eserlerin ne şekilde tasarlanacağı, sergileneceği konusunda oluşmuş bir düşünce var. Bu düşünceyi, yarışma projesi ya da ihale yoluyla uygulamaya geçirme çalışması sürdürülüyor. Seçim sonrasında da bu son süratle devam edecek. Bununla ilgili altlık oluştuktan sonra projenin faaliyete geçirilmesi çok zaman almaz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-icin-uygarliklar-muzesi-yolda_87795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!