Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara-İstanbul Hızlı Treni Bir Yıl Daha Gecikecek

Ankara ile İstanbul’u yakınlaştıracak olan hızlı trenin hizmete girmesi, projedeki yeni eklemeler sebebiyle bir yıl ertelendi. İnşaatı devam

Zaman
Ankara-İstanbul Hızlı Treni Bir Yıl Daha Gecikecek

b>Ankara ile İstanbul’u yakınlaştıracak olan hızlı trenin hizmete girmesi, projedeki yeni eklemeler sebebiyle bir yıl ertelendi.

İnşaatı devam eden hatta, trenin saatteki hızı 200’den 250 kilometreye, güzergahın uzunluğu da 206’dan 256 kilometreye çıkarıldı. Böylece, Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresi 4,5 saatten 2,5 saate düşecek. Yapımına 2003’te başlanan ve bu yıl sonunda bitirilmesi planlanan hızlı tren, ancak 2006’nın sonunda yolcu taşıyabilecek. İhaleden farklı olarak Eskişehir’i ikiye bölen demiryolu hattı da yeraltına indirilecek. Bu değişikliklerle, hızlı trenin hizmete girmesinin 1 yıl uzayacağı, maliyetin de 437 milyon Euro’dan 600 milyon Euro’ya çıkacağı belirtiliyor.

İhaleyi alan, Alsim-Alarko liderliğindeki İspanyol OHL Firması, durumu Devlet Demiryolları’na ve Devlet Planlama Teşkilatı’na bildirdi ve keşif artışı talep etti. Şirketin talepleri Devlet Planlama Teşkilatı tarafından değerlendirmeye alınırken, demiryolları yönetimi ise gecikme ile ilgili yapılan bilgilendirilmeden pek hoşnut değil. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan üst düzey bir yetkili, “Şu ana kadar projede bir gecikme söz konusu değil. Fakat, açıklanan tarihten, birkaç aylık bir sarkma yaşanabilir. İnşaatı yürüten firma, işi zamanında teslim edebilmek için 400 iş makinesi, 700 kamyonla 24 saat çalışıyor. Böylesine büyük projelerde beklenmeyen gecikmelerin yaşanması doğal karşılanmalıdır.” dedi.

Bu arada, ihale edilen proje ile inşaat aşamasında yapılan değişiklikler arasında ciddi farklılıklar olduğu göze çarpıyor. 8 Haziran 2003’te temeli atılan ilk projenin birinci etabı, 206 kilometrelik Ankara-Eskişehir kesiminden oluşuyordu. Trenin hızı ise saatte 200 kilometre olarak belirlenmişti. Böylece, konvansiyonel trenlerle (lokomotif vagon) 7 saat olan Ankara-İstanbul arası, hızlı trenle 4 saat 30 dakikaya çekilecekti. Eş zamanlı olarak tamamlanması planlanan projenin 188 kilometrelik Eskişehir-Köseköy arasının bitirilmesiyle de, Ankara İstanbul arası seyahat süresi 3 saat 10 dakikaya inecekti. Ancak, temel atma töreninden sonra projenin ilk hali üzerinde daha kapsamlı değişikliklere gidildi. Öncelikle hızın 200 kilometreden, 250 kilometreye çıkartılması kararlaştırıldı. Bu hızla Ankara-İstanbul arası 2 saat 30 dakikaya çekildi. Esenkent-Eskişehir, Eskişehir-Köseköy olarak iki etaptan oluşan ihale 3 bölüme ayrıldı. Birinci etabın Esenkent’ten değil, 17 kilometre daha geride bulunan Sincan’dan başlayıp Eskişehir’den 33 kilometre ileride bulunan İnönü mevkiinde tamamlanması plana dahil edildi. Böylelikle proje 50 kilometre daha geliştirildi. 188 kilometrelik ikinci etap da işlerin çabuk yapılabilmesi açısından, 54 kilometrelik İnönü-Vezirhan ve 101 kilometreden oluşan Vezirhan-Köseköy olarak ikiye bölündü. İlk etapla eş zamanlı bitirilmesi planlanan ikinci etabın ihalesi henüz yapılmadı. Projenin son haliyle seyahat süresi 2 saat 30 dakikaya çekildi.

Tüm bunların yanı sıra, Ankara-İstanbul arasında halen günde ortalama 4 bin yolcu taşınırken, proje tamamlandığında bu rakam 25 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşacak. Diğer bir ifade ile yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payı yüzde 50’ye, yüzde 3 olan yük taşımacılığı payı da yüzde 5’e yükselecek. Projenin eş zamanlı bitirilmesinden sonra, mevcut hat sadece yük taşımacılığında kullanılacak. Devlet Demiryolları, yaptığı tüm bu planlama sonrası, bu hattan yılda 100 milyon dolar gelir hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-istanbul-hizli-treni-bir-yil-daha-gecikecek_23915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!