Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Mimarlar Odası'ndan Büyük Ankara Oteli İnşaatı'nda Zafer

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, Büyük Ankara Oteli'nin inşaatına dair talep ettiği durdurma kararı verildi.

yapi.com.tr
1 Ankara Mimarlar Odası'ndan Büyük Ankara Oteli İnşaatı'nda Zafer

imarlar Odası Ankara Şubesi'nin, Büyük Ankara Oteli'nin inşaatına dair talep ettiği durdurma kararı verildi. Konuyla ilgili Mimar Odası'nın internet sitesinden yapılan açıklama ise şöyle:

"Ankara Oteli’nin tescil edilmesi için Mimarlar Odası Ankara Şubesi 31.08.2006 tarihinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Kurul, 20.10.2006 tarih ve 1877 sayılı kararı ile Mimarlar odasının tescil talebini reddetti. Mimarlar Odası Ankara Şube’si, bu işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açtı. 13. İdare Mahkemesi, 2.11.2007 tarihli kararıyla yürütmenin durdurulması kararını verdi.

"Mahkeme Kararında, “Büyük Ankara Oteli’nin 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili gerektiğinden, aksi yönde tesis edilen dava konusu kararda hukuka uygunluk bulunmamaktadır” dedi.Bu kararın ardından, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu mahkeme kararı doğrultusunda oteli tescil
etmesi gerekiyor. Aynı zamanda tescil edilen ada ve parsel üzerinde her türlü inşai ve fiziki müdahalenin de kurulun onayının alınması gerekecek.

"Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yürütmeyi durdurma kararından sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çankaya Belediyesi’ni mahkeme kararı hakkında bilgilendirdi. 25.12.2007 tarihli dilekçemiz üzerine Çankaya Belediyesi, İmar kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca, Ankara Oteli’nde devam eden inşaatı mühürledi.

"Mimarlar Odası Ankara Şubesi yakın dönem modern mimari eserlerinin korunması ve yaşatılması için yürüttüğü çalışmalarına bundan sonra da devam edecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-mimarlar-odasindan-buyuk-ankara-oteli-insaatinda-zafer_58868.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Büyük Ankara Otelinin projesi zaten Mimarlar Odası, Estetik Kurul ve Belediye onaylı bir projedir.Dolayısıyla inşaatın durdurulmasını "ZAFER" diye haber yapmak bu otele yapılacak en büyük engellemedir.Otel için bu haber, olsa olsa bir "FELAKET" haberidir.80 metre yüksekliğinde bir binanın temelin altına 28-30 metre kazı yapılıp inilmişken otelin inşaatının durdurulması ancak Türkiyede ve bu mantıkla olur. Bu karar için sevinenler az kalsın oteli yok etmek üzere olduklarının dahi farkında değiller. Bu oteli Ankaraya tekrar kazandırmak en büyük önceliktir. Otelin yaşatılması "inşaatı durdurmakla" olmaz.Zaten bu "yürütmeyi durdurma" kararıda sonradan kaldırılmıştır.Kamuoyuna doğru bilgi vermek bu tür sitelerin ve kuruluşların asli görevi olmalıdır.Bazen konuyu yüzeysel değil derinlemesine de düşünmek gerekir!Değil mi? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!