Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara-Sivas YHT Hattının Test Sürüşleri Mart’ta Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Yapımı devam etmekte olan 393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kesiminde mart ayı içinde test sürüşlerine başlamayı ve projeyi 2020 yılı 2'nci çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

yapi.com.tr
Ankara-Sivas YHT Hattının Test Sürüşleri Mart’ta Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara Garı'nda “Demiryollarında 17 yılda kat edilen mesafe ve hedefler” konulu basın toplantısı düzenledi. Bakan Turhan, 17 yıl boyunca ulaşım ve erişim altyapısına 767,5 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

DHA'da yer alan habere göre; Bakan Turhan, Türkiye'nin 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattının hizmete açılmasıyla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile tanıştığını ifade ederek, “Dünyada 8., Avrupa'da ise 6. YHT teknolojisi kullanan ülke konumuna yükseldik. 2011'de Ankara-Konya, 2014’te Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hatlarını da hizmete açtık. YHT'lerle 2009 yılında Ankara-Eskişehir arasında başlattığımız konforlu, hızlı ve modern seyahat hizmetini 7 il ve ülke nüfusunun yüzde 40'ına ulaştırdık. YHT ile bugüne kadar 53,1 milyon yolcu seyahat etti. Ankara-Eskişehir arasında demiryolu ile taşıma payı YHT ile birlikte yüzde 8 den yüzde 72’ye çıktı. Ankara-Konya arasında ise toplam yolcunun yüzde 66'sı YHT ile taşınır hale geldi. Vatandaşlarımızın geçen 60 senede kaçırdığı treni, YHT ile yakalamasını sağladık. Demiryollarımız, Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi altın yıllarını yaşamaya başladı.” diye konuştu.

Bakan Turhan, hizmete açılan hatların dışında Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında YHT hattı çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayarak, “Yapımı devam etmekte olan 393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında Balışeyh- Yerköy-Akdağmadeni kesiminde mart ayı içerisinde test sürüşlerine başlamayı ve projeyi 2020 yılı 2. çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği 200 kilometre saate uygun hızlı tren hatları inşa ettiklerini belirten Bakan Turhan, “Bu kapsamda Bursa-Bilecik, Sivas-Erzincan, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin-Adana, Adana-Osmaniye-Gaziantep olmak üzere toplam bin 626 kilometre hızlı tren hattı ve 429 kilometre konvansiyonel demiryolu yapım çalışmalarına da devam ediyoruz. Konya, Karaman ve Kayseri’den gelen yüklerin Mersin Limanı’na daha hızlı aktarılmasını sağlayacak 423 kilometrelik Konya-Karaman-Mersin-Adana hızlı tren projesinin 102 kilometrelik Konya-Karaman kesimindeki sinyalizasyon yapım çalışmalarını tamamlayarak Mayıs sonunda hızlı tren işletmeciliğine geçeceğiz. Devam eden projelerimizin yanı sıra bin 491 kilometrelik kesimde etüt-proje çalışmaları tamamlandı. 6 bin 434 kilometrelik kesimde proje hazırlama çalışmaları sürüyor. Böylece toplam 13 bin 21 kilometrelik demiryolu hattında yapım, ihale ve etüt-proje çalışmalarına devam ediyoruz.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-sivas-yht-hattinin-test-surusleri-martta-basliyor_177018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!