Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'da Görsel Çevre Kirliliği

Arkadaşım; Avrupa'yı ve şehirciliği iyi bilen bir diplomat olarak şöyle dedi bana; "Bu şehir, Ankara çok değişmiş, hemen her şekilde yozlaşmış, belirsiz bir yoğunluk içinde kirlenmiş ve gerilemiş" gözlemlerini aktarırken yüzündeki tarifi güç olumsuz ifade belleğimdedir.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın Bayeru mektubu, halen Brüksel'de yaşayan ve 30 yıl önce Ankara'da üniversiteden bir arkadaşımla, başkentte gezerken, kendisinden aldığım tepkileri sizinle paylaşmak ve ayrıntıları ilgililere iletmek için yazıyorum.

Arkadaşım; Avrupa'yı ve şehirciliği iyi bilen bir diplomat olarak şöyle dedi bana; "Bu şehir, Ankara çok değişmiş, hemen her şekilde yozlaşmış, belirsiz bir yoğunluk içinde kirlenmiş ve gerilemiş" gözlemlerini aktarırken yüzündeki tarifi güç olumsuz ifade belleğimdedir.

Ben olumlu yönde, metrodan ve alt geçitlerden söz edeyim dedimse de, yarar sağlamadı. Yol boyunca yürürken gelişi güzel asılan tabelaları bana göstererek inceden alay ediyordu. Kavaklıdere'den Cinnah Caddesi'ne doğru yürüdük. İçimden, inşallah yeni açılan Kuğulu geçidinde olumsuz bir gelişme görmeyiz demeye kalmadı, bir yıl öncesine kadar insanların kol kola gezdiği geniş kaldırımların kaybolduğunu, alt geçite imkan yaratmak için tek kişinin dahi yürüme alanı bulamadığı otuz, kırk santimlik geçişi gördüğümüzde utanç duydum. Anladık ki, Ankara'da hemen her şey, alt geçitler üst geçitlerle araçlar için planlanırken, cadde ve sokak kaldırımlarıda parkçı denilen bir takım insanların kontrolüne bırakılmış.

Dönüşümüzde otobüste aldığımız, Büyükşehir Belediyesi'nin bülteninde; "50 yıl önceki ve bugünki Ankara" ile belediyenin şimdiki faaliyetleri anlatılıyordu. O günlerde her türlü yoksulluğa rağmen; bulvarları, mimari yapıları, parklarıyla planlı ve modern bir şehirleşme yaşamış olan cumhuriyetin başkentini şimdiyle mukayese ederken, tarihi Kızılay binasının yerine koyulan mimarlık ayıbı ile ısrarlı bir görsel kirlilik yaratıldığına tanık olduk.

Mithatpaşa ve Meşrutiyet caddeleri üzerinde trafik ışıklarına rağmen inşa edilen, hiç bir estetiği ve fonksiyonu olmayan sözde üst geçitlerin, ne işe yaradığını görmek için durup bekledik, ancak kimselerin çıkıp indiğini göremedik.

Yaşlı ve engelli insanlar için tehlikeli olan bu geçitlerin; Türkiye'ye BM'de 'Engelliler Hakkı' sözleşmesine ilk imza atan ülkelerden biri olarak sorumluluk getirdiğini hatırlatmak isteriz.

ARABESK KÜLTÜR

Atatürk Bulvarı üzerindeki sözde su efektleriyle, aydınlatma araçlarıyla Ankara'nın gerçek bir arabesk varoş kültürü ile şehirleşmeyi yaşadığını izlerken, Başkenti simgelemekten uzak, bir Arap şirketine ait olduğunu basından öğrendiğimiz aşırma logo üzerine söylenen çok şeyin olduğunu biliyoruz.

İstanbul ve Eskişehir yolunun delik deşik edilerek, trafikte sözde bir rahatlama düşünülmüşse de, ana yolların taşıdığı trafiğin, şehir merkezinde yarattı kargaşa ile park magandalarının yönettiği ve son derece bozuk kaldırımlarda yürüme imkanının olmadığına şaşarak, olan olmuş demek çaresizliği ile avunamayız.

Lütfen duyarlı bir şekilde düşünelim; tüm Ankaralıların olumsuz görüşüne rağmen Büyükşehir Belediyesi'nin çevreye uyum ve sosyal hayata katkısı yönüyle fizibilitesi yapıldığından endişe ettiğimiz; Bahçelievler kavşağında, Gökkuşağı adıyla inşa edilen ve cazip imkanlarla iş yerlerine sunulan, ancak fiziki şartlarından dolayı, esnafın tamamına yakınının terk ettiği ve geleceği de olmayan bu atıl mekan ne işe yarayacaktır.

Dileğimiz; Büyükşehir Belediyesi'nin bir hoşgörü kararlılığıyla bu alanın aynı bulvar üzerinde örneği bulunan, oto park veya yeşil alana dönüştürmesi için bu muhteşem eseri(!) kısa zamanda kaldırmasıdır.

Böyle bir kararla tüm kesimlerin takdirini kazanacağını umduğumuz Melih Gökçek'in Gökkuşağı projesi ile birlikte Mithatpaşa ve Meşrutiyet Caddeleri üzerindeki demir köprülerin kaldırılması yolunda destekçisi olacağız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-gorsel-cevre-kirliligi_58289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!