Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'da Su Tüketiminde Rekor Artış

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Kamil Kılıç, "Vatandaşlar su kullanımında tasarruf yapmadıkları için Ankara'da günlük su tüketimi 920 bin metreküpe yükseldi" dedi. Kılıç, yüz yıkarken dahi en az 2-3 litre su tüketildiğini, bahçe sulamasında ise bu rakamın çok daha yüksek miktarlara ulaştığını söyledi.

CNN Türk
Ankara'da Su Tüketiminde Rekor Artış

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Kamil Kılıç, "Vatandaşlar su kullanımında tasarruf yapmadıkları için Ankara'da günlük su tüketimi 920 bin metreküpe yükseldi" dedi. Kılıç, yüz yıkarken dahi en az 2-3 litre su tüketildiğini, bahçe sulamasında ise bu rakamın çok daha yüksek miktarlara ulaştığını söyledi. Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını ifade eden Kılıç, "Su ve elektrik kaynaklarımız tüm dünyada olduğu gibi bizde de son derece kısıtlı. Barajlardaki rezervler yeterli olmasına rağmen, suyun her zaman ölçülü kullanılması gerekiyor" diye konuştu.

Yeraltı sularının da tüketildiğini belirten Kılıç, "Her dönem yağışa ihtiyacımız var. Yağış olmazsa su sıkıntısı yaşanır, Kızılırmak'tan da su gelmez" dedi. Özellikle villa bahçelerinin hortumlarla bilinçsizce sulandığına işaret eden Kılıç, en büyük sıkıntılarının kaçak su kullanımı olduğunu söyledi. Kaçak su kullananlara uygulanan para cezalarını caydırıcı bulmadıklarını ifade eden Kılıç, hapis cezası uygulanması gerektiğini savundu. Vatandaşların, kaçak su tüketenleri, ASKİ'nin Alo 185 nolu telefonuna bildirmelerini isteyen Kılıç, böylece kaynakların daha verimli kullanılmış olacağını kaydetti.

Kılıç, "Vatandaşlar su kullanımında tasarruf yapmadıkları için Ankara'da günlük su tüketimi 920 bin metreküpe yükseldi. Geçen yıl en fazla 750-800 metreküp olan su tüketimi, bu yıl Ağustos ayında aşırı artış gösterdi" dedi. Türkiye'de insanların "hiç tükenmeyecekmiş gibi su kullandıklarını" ifade eden Kılıç, "Avrupa ülkelerinde kişi başına günde 120 litre su tüketilirken, bizde bu miktar günlük 200-250 litre arasında değişiyor" dedi.

İçme suyu olarak kullanılması gereken suyun büyük bir kısmının, bozuk musluklar, elde yıkanan bulaşıklar, halı ve araba yıkamaları, bahçe sulamaları gibi uygulamalarla boşa harcandığını vurgulayan Kılıç, herkesin su kaynaklarının sonsuz olmadığı bilinciyle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Barajlardaki su durumu

Ankara'ya su sağlayan barajlardaki toplam kullanılabilir su miktarının 91 milyon 887 bin metreküp olduğunu bildiren Kılıç, "Ankara'nın toplam su gereksiniminin üçte ikisini tek başına karşılayan Çamlıdere Barajı'nda 75 milyon metreküp, Kurtboğazı Barajı'nda 29 milyon metreküp, Eğrekkaya Barajı'nda 27 milyon metreküp, Çubuk 2 Barajı'nda 8 milyon metreküp, Akyar Barajı'nda bin 780 metreküp, Kavşakkaya Barajı'nda 13 milyon 600 bin metreküp su rezervi bulunuyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-su-tuketiminde-rekor-artis_63051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!