Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’da Trafik Çöktü

Başkent trafiği, okulların açılmasıyla birlikte “kâbus” haline geldi. Okul ser-visleri ve çocuklarını okullarına araçlarıyla bırakmak isteyen yurttaşların trafiğe katılmasıyla birlikte kentteki trafik yoğunluğu adeta ikiye katlandı. Dikmen, Yenimahalle, Çankaya, Mamak, Eryaman ve Keçiören’den Kızılay’a ve Ulus’a gelmek isteyen yurttaşlar,

Cumhuriyet Gazetesi
Ankara’da Trafik Çöktü

Başkent trafiği, okulların açılmasıyla birlikte “kâbus” haline geldi. Okul servisleri ve çocuklarını okullarına araçlarıyla bırakmak isteyen yurttaşların trafiğe katılmasıyla birlikte kentteki trafik yoğunluğu adeta ikiye katlandı. Dikmen, Yenimahalle, Çankaya, Mamak, Eryaman ve Keçiören’den Kızılay’a ve Ulus’a gelmek isteyen yurttaşlar, saatlerce trafikte beklemek zorunda kaldı. Büyükşehir Belediyesi’nin yol yapım çalışmalarının ise sürdüğü gözlemlendi.

İlkokul ve liselerde okuyan öğrenciler için ilk ders zili dün çaldı. Ancak başkent trafiği okulların açıldığı ilk gün, gerek Ankara Anakent Belediyesi’nin kentin dört bir yanında sürdürdüğü yol yapım çalışmaları nedeniyle, gerekse okul servisleri ve çocuklarını okullarına araçlarıyla bırakmak isteyen yurttaşların trafiğe katılmasıyla birlikte, tam bir “çile” haline geldi.

Yıllardır süren metro inşaatlarının da yerinde sayması, özellikle sabah saatlerinde bazı ana güzergâhlardaki trafiğin akışını yavaşlattı. Dikmen, Yenimahalle, Çankaya, Mamak, Eryaman ve Keçiören başta olmak üzere kentin birçok noktasında yığılmalar meydana gelirken, bir yerden bir yere gitmek için saatlerce trafikte bekleyen yurttaşların hayli sinirli olduğu gözlendi.

Öte yandan Anakent Belediyesi tarafından yapılan ve belediyece okullar açılmadan bitirileceği duyurulan ancak bitirilemeyen Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü’nün yol yapım çalışmaları, Gimat Köprülü Kavşağı inşaatı ve Demet’te bulunan cadde de süren alt-üst geçit çalışmaları nedeniyle yurttaşların farklı güzergâhları kullanmak zorunda kalması, kent trafiğini tam bir “keşmekeş” haline getirdi.

‘Başkent kötü örnek olmaya başladı’

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Erdal Kurttaş, şehir planlamasında ve diğer alanlarda uzman meslek insanlarının yıllardır, plansız kent yönetiminin ne tür sonuçlar doğuracağını dile getirdiklerini belirtti. Kurttaş, “Bilim adamları trafikteki bilinçsiz uygulamalarla birlikte okullar açıldığında yoğunluk yaşanacağını, yağmur yağdığında neler olacağını, uygulamaların kentteki araçların sayısını artıracağını ve ulaşımdaki düğüm noktalarda çeşitli kilitlenmelerin yaşanacağını söylediler. Her türlü akıl dışı uygulamaların sonuçlarını akla gelebilecek çözüm önerileriyle birlikte ilettiler. Ancak bilim adamlarının sözü ciddiye alınmadı” dedi.

Bilim adamlarının bu yurdun öz evlatları olduğunu kaydeden ve “Bu yurdun öz evlatları vazifelerini yerine getirdiler. Vazifelerini yerine getirmeyenler bu kenti yönetenlerdir” görüşünü dile getidi

Kurttaş, yurttaşların bugün Ankara’da yaşanan sorunlara karşın şikâyet hakkı kalmadığını, çünkü yurttaşların yıllardır meslek örgütlerinin tüm uyarılarına karşı çıkarak, kenti onlara “eziyet” haline getiren anlayışa teslim ettiklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarada-trafik-coktu_63567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!