Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'dan Sonra İzmir de Kazılacak!

Cumhuriyetiin ilk kazı alanlarından olan İzmir Agora'sında 2009 yılı kazılarının kısa süre içinde başlayacağı ve bu yılki çalışmaların İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma ve yıkımların yapıldığı İkiçeşmelik Caddesi'ne doğru gerçekleştirileceği bildirildi.

CNN Türk
Ankara'dan Sonra İzmir de Kazılacak!

Cumhuriyet'in ilk kazı alanlarından olan İzmir Agora'sında 2009 yılı kazılarının kısa süre içinde başlayacağı ve bu yılki çalışmaların İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma ve yıkımların yapıldığı İkiçeşmelik Caddesi'ne doğru gerçekleştirileceği bildirildi. Kazı Heyeti Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'lı yıllara kadar duran İzmir Agorası kazılarının daha sonra İzmir Müze Müdürlüğü tarafından bir süre yapıldığını, 2007 yılından da kazı çalışmalarını üniversite olarak üstlendiklerini söyledi.

İzmir Agorası'nın etrafında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak ve yıkımların yapıldığını, Agoranın artık antik çağda da üzerinden yol geçtiği belirlenen İkiçeşmelik Caddesi'nden de görüldüğünü belirten Ersoy, 2009 yılı kazılarının binalardan temizlenen bölgede devam edeceğini kaydetti. Bu yılki çalışmalarda, toprak altındaki kent meclisinin ortaya çıkarılmasına gayret göstereceklerini belirten Ersoy, şu bilgileri verdi:

"Geçen yıl yapılan örnek çalışmalarda kent meclisi özellikleri ortaya çıktı. Kent meclisinin üzerinde kalın bir toprak örtüsü, bunun üzerindeyse güçlü Osmanlı yapılaşması var. Ancak yine de kent meclisinin bir bölümüne ulaşabildik. Kent meclisinin yarım daire şeklinde olduğunu gördük. Batı alanında önce üst tabakada kazı yapılacak, 17-20. yüzyıllar arası Osmanlı tabakalaşması üzerinde çalışacağız. Osmanlı dönemine ait güçlü buluntulara ulaştık."

Ersoy, elde edilen bilgilere göre İzmir Agorası'nın, bugünkü adı İkiçeşmelik Caddesi olan alana doğru uzadığını, antik çağda da İkiçeşmelik Caddesi'nden yol geçtiğinin belirlendiğini ve yapılacak kazılarla agoranın tekrar tarihte sahip olduğu alana kadar genişletileceğini belirtti. Ersoy, yapılan sondaj çalışmaları çerçevesinde Agora'nın 4. bazilikasının antik caddeye kadar genişlediğini öğrendiklerini ve Agora girişinin anıtsal bir giriş olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Ersoy, 2009 yılı çalışmalarında Roma ve Helenistik dönem yapılaşmasının ortaya çıkarılacağını ve kazıların tamamen istimlak edilerek temizlenen alanda gerçekleştirileceğini vurguladı. Kazıların yıl boyunca devam edeceğini belirten Ersoy, İzmir Agorası kazılarının Türkiye genelinde 12 ay süren nadir kazılardan biri olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Total Oil'in kazıları desteklediğini belirtti.

Kazılarda ortaya çıkan eserlerin sağlamlaştırılması ve ayağa kaldırılmasının, ancak gelecek yıl yapılabileceğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

"İzmir Agorası bu yıl yapılan kazılarla İkiçeşmelik Caddesi'ne açılacak, yani İzmir Agorası tarihteki caddesine ulaşmış olacak. Bu nedenle biz 2009 yılı kazılarını önemsiyoruz. Bir taraftan belediyenin istimlak ve yıkımları devam ederken, bir taraftan da kazıları sürdüreceğiz. İlk başta kazılar çok zor olacak.

Çünkü Osmanlı dönemi yapılaşması nedeniyle alttaki bölüm tahrip olmuş olabilir, biraz zorlanabiliriz. Belediye 3 tescilli yapı dışındaki bütün binaları yıkacak. Antik kaynaklardan bize ulaşan bilgilere göre antik Roma'nın Asya eyaletleri arasında 3 kent öne çıkıyormuş. Efes, Bergama ve Smyrna. Bu kentler yarış halindeymiş. Bu kentler imparator için tapınak yapma yarışındaymış. İzmir Agorası'nda yapılan kazılarda birçok yerde 'Asya'nın en güzel kenti' ifadesine yer verildiğini görüyoruz. Bu kazılarla Asya'nın o dönemdeki en güzel kentini ayağa kaldıracağız."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaradan-sonra-izmir-de-kazilacak_65856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!