Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'nın Elektriğini Sabancı-Verbund Dağıtacak

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde dün yapılan iki ayrı ihalede, Başkent EDAŞ ve SEDAŞ'ın toplam ihale bedeli 1 milyar 825 milyon dolara ulaştı. Başkent EDAŞ'a en yüksek teklif 1 milyar 225 milyon dolarla Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu'ndan geldi. Sakarya Elektrik Dağıtım'a ise en yüksek teklifi 600 milyon dolarla Akenerji-CEZ

Hürriyet Gazetesi
Ankara'nın Elektriğini Sabancı-Verbund Dağıtacak

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde dün yapılan iki ayrı ihalede, Başkent EDAŞ ve SEDAŞ’ın toplam ihale bedeli 1 milyar 825 milyon dolara ulaştı. Başkent EDAŞ’a en yüksek teklif 1 milyar 225 milyon dolarla Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu’ndan geldi. Sakarya Elektrik Dağıtım’a ise en yüksek teklifi 600 milyon dolarla Akenerji-CEZ Ortak Girişim Grubu verdi.

Türkiye dün sabah erken saatlerden itibaren Ergenekon kapsamındaki gözaltıların şokunu yaşarken, 1.5 yıllık ertelemenin ardından elektrik dağıtım ihalelerinde düğmeye basıldı. Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde dün yapılan iki ayrı ihalede toplam 1 milyon 825 milyon liralık ihale bedeline ulaşıldı. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (Başkent EDAŞ) en yüksek teklifi 1 milyar 225 milyon dolarla Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu verdi. Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin özelleştirme ihalesinde ise yüksek teklif 600 milyon dolarla Akenerji ve Çek Cumhuriyeti firması CEZ’in oluşturduğu Ortak Girişim Grubu olan AkCez’den geldi.

Başkent EDAŞ’ta 5 grup yarıştı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda (ÖİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan ihalenin açık artırma turunda Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.-Österreichische Elektrizitatswirtschafts-Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubu 1 milyar 225 milyon dolar teklif verdi. Özelleştirme İhalesi Başkanlığı’nda (ÖİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında Başkent Elektrik Dağıtım Bölgesi için yapılan ihalede beş grup yarıştı. Elemesiz turda en yüksek teklif 900 milyon dolar oldu. Elemeli ilk turda Doğan Şirketler Grubu-Saray Halı-Kantur-Akdaş İnşaat ve Ticaret Ortak Girişim Grubu elenirken teklif tutarı 1.06 milyar dolara çıktı. İkinci elemeli turda ise en düşük teklifi veren Park Holding elendi.

1220 milyar dolardan başladı

İhalede açık artırma 1 milyar 220 milyon dolardan başlarken, artırım aralığı 5 milyon dolar olarak belirlendi. Sabancı-Verbund-Enerjisa Ortak Girişim Grubu açık artırmada tutarı 1 milyar 225 milyon dolara çıkardı. Sadece bir artırımın ardından Hema Endüstri ve AkCez ihaleden çekildi. Sabancı-Verbund-Enerjisa teklifi artırmadı ve 1 milyar 225 milyar dolarlık teklifiyle ihaleyi kazandı.

30 yıllığına devredilecek

Yasal süreç ve ödemeler tamamlandıktan sonra Başkent Elektrik Dağıtım’ın lisansı başlangıç tarihi olan Eylül 2006’dan itibaren 30 yıllığına Sabancı ve ortağı Verbund’a devredilecek. 2006 sonunda Başkent Elektrik Dağıtım için 24 grup ön yeterlilik başvurusunda bulunmuştu. Elektrik zammı yapılmadığı için ihalenin son teklif verme tarihi 1 Temmuz 2008’e ertelenmişti.

Şartlarımızı zorladık, mantık dışına çıkmadık

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 1 milyar 225 milyon dolarlık teklif için, "Bütün şartlarımızı, bütün ekonomik değerlerimizi zorlayarak, ama ekonomik mantığın dışına çıkmadan bu teklifi verdik" dedi. Hakman, 2015 yılına kadar enerji sektöründe yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini ve bu çerçevede enerji üretimi için 6.5 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyledi. Hakman, ihale bedelini peşin mi, taksitle mi ödeyeceklerine henüz karar vermediklerini belirtti.

Sıkıntı yatırımla aşılır

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinin başlamasının Türkiye’de rekabetçi elektrik piyasasının oluşumunun en önemli gereklerinden birinin yerine getirilmesi anlamı taşıdığına işaret eden Hakman şöyle konuştu: "Dağıtım özelleştirmeleri Türkiye’nin arz sıkıntısının çözümünde çok önemli bir rol oynayacak. Arz sıkıntısının aşılması özel sektörün rekabetçi ortamda yatırım yapmasıyla mümkün."

Üç yıldır çalışıyoruz

Dağıtım bölgelerinin özelleştirmesinin çok uzun senelerdir bekledikleri bir adım olduğunu belirten Hakman, şunları söyledi: "Sabancı olarak 3 yıldır yoğun olarak çalışıyoruz, amacımız bu piyasada lider olmak. Bir yılı aşkın süredir de Verbund ile ortağız. Üretimin yanı sıra dağıtıma da girerek, pazarın dikey, bütünleşik yapıda lideri olmayı planlıyoruz. Başkent Elektrik için henüz bir yatırım planı yapmadık."

İhale ertelenince yabancı yatırımcılar Rusya’ya gitti

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Başkent Elektrik Dağıtım için 2006 yılında başlayan ihale sürecinde 24 şirketin ön yeterlilik aldığı ve bir yıllık ertelemenin ardından 5 teklifin gelmesi üzerine yöneltilen bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Bütün yatırımcılar enerjiye uzun vadeli bakıyor. Kısa vadeli iniş çıkışların çok etkisi olmuyor. Türkiye ihalede geçen seneki ertelemeden sonra biraz gecikti. Uluslararası yatırımcılar için dünyada başka pazarlarda örneğin Rusya tercihlerini kullandılar. Bu durum daha fazla yabancı yatırımcı gelmemesinin nedeni olabilir."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-elektrigini-sabanci-verbund-dagitacak_62425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!