Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'nın İleri Gelenleri EXPO'yu İzmir'den Başkente Getirecek mi?

EXPO 2015'i Milano'ya kaptıran İzmir'e karşı bu kez de içeriden bir rakip çıktı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Melih Gökçek, TBMM'nin açılışının 100'üncü yılında EXPO Ankara'yı açmak peşinde...

Akşam Gazetesi
Ankara'nın İleri Gelenleri EXPO'yu İzmir'den Başkente Getirecek mi?

EXPO 2015'i Milano'ya kaptıran İzmir'e karşı bu kez de içeriden bir rakip çıktı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Melih Gökçek, TBMM'nin açılışının 100'üncü yılında EXPO Ankara'yı açmak peşinde

Başbakan Erdoğan'ı Sırbistan gezisi dönüşünde, gece yarısı 01.30'da karşılayanlar arasında, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek her zamanki gibi yerini almıştı. Ancak olağan protokolün dışında bir sürpriz isim daha dikkat çekiyordu. O da Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir... Vali Yüksel, Gökçek ve Özdemir'den oluşan üçlü gece karşılamasında Başbakan'dan randevu talep ettiler. Randevu talebinin konusu ise Ankara'nın EXPO 2020 adaylığıydı. İzmir'e karşı Ankara'nın adaylığını isteyen bu üçlüyü Başbakan'ın önümüzdeki günlerde kabul edip projelerini dinlemesi bekleniyor.

Aynı zamanda Ankara İş Dünyası Platformu Başkanı da olan Nurettin Özdebir, yaklaşık 20 iş dünyası derneğinin üye olduğu bu platformda Ankara'nın EXPO 2020 için adaylığını masaya yatırmış ve bu konuda tam destek almıştı. Konuyla ilgili hem Ankara Valisi Yüksel'le hem de Belediye Başkanı Gökçek'le ayrı ayrı toplantılar yapan Özdebir, onlardan da beklediği desteği aldı. Sonuçta iş hükümet desteğine dayandığı için, bu üçlü de gece yarısı demeden Başbakan'ı karşılayarak, randevu talebinde bulundu. Konu Başbakan'ın da ilgisini çekince sıra randevu tarihinin belirlenmesine geldi.

Hedef, EXPO 2020'nin 23 Nisan 2020'de açılması

EXPO için 2011'e kadar başvuru süresi var. Aday şehir hangi gün başvuru dilekçesini veriyorsa, EXPO da kazandığı o tarihte başlıyor. Eğer hükümet Ankara'nın adaylığını desteklerse Özdebir'in planı, başvuruyu 23 Nisan 2011 tarihinde yapmak. Bu durumda eğer Ankara kazanırsa EXPO, 23 Nisan 2020'de başlamış olacak. Bu tarih de Cumhuriyet'in temelinin atılışının 100'ncü yılına denk geliyor. Dolayısıyla olası bir Ankara EXPO'nun temasının da uluslararası çocuk bayramından hareketle 'çocuklar' üzerine kurulması öngörülüyor.

Şanghay, bu yıl 6 ayda 70 milyon ziyaretçi bekliyor

Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 2010 Dünya Fuarı (EXPO) 8 yıllık hazırlık çalışmaları, 6 prova ve 60 milyar dolarlık rekor harcamayla açılmıştı. 'Daha iyi şehir, daha iyi yaşam' temasıyla kurulan Şanghay EXPO'nun açılışına 20 ülkenin lideri de katılmıştı. 189 ülkenin katılımıyla bir ilki oluşturan EXPO'yu açık kalacağı 6 ay boyunca 70 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Bu arada bu dev organizasyon boyunca 172 bin kişi hizmet verecek. 1 Mayıs-31 Ekim 2010 tarihleri arasında 184 gün açık kalacak olan Şanghay EXPO 2010'da, dünya genelinden 800 farklı program çerçevesinde 20 bin canlı gösteri sergilenecek. Ziyaretçilere fuar süresince 5.28 kilometrekarelik EXPO alanında toplam 72 bin, şehir genelinde de 100 bin gönüllü hizmet edecek.

İzmir vazgeçmedi, CHP-AKP el ele

Hatırlanacağı üzere EXPO 2015 fuarına ev sahipliği yapmak için Milano ile yarışan İzmir, 86'ya karşı 65 oyla yarışı kaybetmişti. Ancak İzmir yarıştan çekilmek yerine umudunu 2020'ye bağladı. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir'in EXPO 2020'ye aday gösterilmesi için CHP ve AKP Grubu'nun oylarıyla temenni kararı aldı. EXPO 2020 temenni kararı önergesini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gündeme getirdi. Kocaoğlu, önergede, EXPO 2015'e Bakanlar Kurulu kararı ile İzmir'in aday olduğunu, oylama sonucu İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilmesi kararı alındığı belirtti. AKP Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise 'EXPO 2020 için de ciddiyetle çalışmalıyız. Ankara ne yaparsa bir fazlasını yapmalıyız. Organizasyonu almak için elbirliğiyle çalışmalıyız' açıklaması yaptı.

İzmir, daracık körfeze sıkışmış Ankara'nın böyle bir sorunu yok

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara'nın EXPO 2020'ye aday olma hazırlıklarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: EXPO turizm ve tanıtım fuarı olmasına rağmen Ankara'nın değerlerinin de ortaya çıkartılmasına fırsat verecektir. Ankara'da bilmediğimiz tarihi eserlerimiz, tarihi mekanlarımız, tarihi kültürümüz var. Bunların ortaya çıkartılması turizm potansiyeli açısından da ciddi bir fırsat olacak. Tabi” ki şehir ne kadar zenginleşirse sanayi ve iş dünyası da o kadar gelişme imkanı bulur.

EXPO Ankara'ya ayrı bir canlılık kazandıracaktır. Ankara mekan olarak müsait bir kent. İzmir daracık körfeze sıkışmış durumda olmasına rağmen Ankara'da böyle bir sıkıntımız yok. Bu açıdan avantajlıyız.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-ileri-gelenleri-expoyu-izmirden-baskente-getirecek-mi_81089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!