Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'nın Modern Sanat Müzesi Açıldı

Ankara'nın modern sanatlar müzesi CerModern dün açıldı. 'Bugün bir rüyam gerçekleşiyor' diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müzenin Ankara'nın çehresini değiştirecek bir kurum olduğunu da söyledi.

Radikal Gazetesi
Ankara'nın Modern Sanat Müzesi Açıldı

Ankara'nın modern sanatlar müzesi CerModern dün açıldı. 'Bugün bir rüyam gerçekleşiyor' diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müzenin Ankara'nın çehresini değiştirecek bir kurum olduğunu da söyledi. Sıhhiye’deki CerModern’de sergi ve çok amaçlı etkinlik salonları, kütüphane, kitapçı dükkanı ve kafe var.

Başkent’in modern yüzü olmaya aday CerModern, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla açıldı. Dün öğlen saatlerindeki törende Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası küçük bir konser verdi. Konserin ardından söz alan Günay, “Bugün iki yılı aşkın süreden beri hayal ettiğim bir rüya, gerçekleşiyor” dedi. Günay, emeği geçen herkese teşekkür etti. Erdoğan ise, “2008 yılı sonunda yaşanan küresel krize rağmen bizim ruh dünyamızı zenginleştirecek, kültür dünyamızı zenginleştirecek olan atılımları hiçbir zaman geri bırakmadık.” dedi.

1926-1927 yıllarında demiryollarının bakım istasyonu olarak inşa edilen Sıhhiye semtindeki yapı topluluğu uzun süre metruk vaziyette kalmış, 90’larda kültür varlığı olarak tescil edilmişti. 2000’li yıllarda İstemihan Talay’ın Bakanlığı döneminde başlanan proje ise ekonomik kriz nedeniyle yarım kalmış. Bu dönemde Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) da mekânın Ankara çağdaş sanatlar merkezi olması için çaba göstermişti.

Kültür Bakanlığı’nın işletmesini TÜRSAB’a vererek tamamlanmasını sağladığı müze 3 bin metrekaresi tarihi, 7 bin metrekare ek binalarla birlikte toplam 11 bin metrekarelik alana yayılıyor. Müze, sergi salonları ve sürekli sergi salonları, çok amaçlı etkinlik salonu, kafeteryası, kitap ve hediyelik eşya dükkânları ve kütüphanesi var. Açılış sergisi ise Ebru Özdemir koleksiyonundan bir seçki.

Metin And kitaplığı yok

Bakan Günay, açılıştan önce düzenlediği, müzeyi tanıtan basın toplantısında Metin And’ın kitaplığını buraya taşımak istediklerini ama olmadığını da anlattı. “Biz aslında rahmetli Metin And’ın kitaplarını getirmeyi amaçlamıştık. Fakat kitapların bir kütüphane sergisi için henüz hazır olmadığı inceleme sırasında ortaya çıktı. Ayrıca aile de sanıyorum içinde bir tereddüt yaşadı kütüphaneyi devredip devretmeme konusunda, şimdilik o proje ertelendi. Ama biz yine buraya kültür ve sanat meraklılarının temel disiplinlerde aradıklarını bulabilecekleri, bir sanat kitaplığı için girişimlerimizi yaptık. Bir-iki ay içinde mükemmel bir kitaplık burada sanat araştırmacılarının hizmetinde olacak.” dedi.

Açılış sırasında Bakan Ertuğrul Günay ve Başbakan Tayyip Erdoğan bir başka müzenin daha müjdesini verdi. Ertuğrul Günay, Mamak Kültür Merkezi olarak hizmet veren eski Ankara Konservatuvarı binasının da müze yapılmasını istediklerini söyledi. Ardından kürsüye gelen Tayyip Erdoğan ise ‘Oranın da devrini inşallah gerçekleştiririz’ dedi ve daha sonra belediye başkanıyla görüştüğü öğrenildi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-modern-sanat-muzesi-acildi_78201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!