Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'nın Suyu Dualara Kaldı!

Seçimlerin hemen ardından başlayan Ankara'daki su kesintilerinin haftada 4 güne çıkabileceği açıklandı. ASKİ Genel Müdürü Fincan, "Elimizden geleni yapıyoruz, gerisi Allah'ın takdiri" dedi.

Milliyet Gazetesi/Evin DEMİRTAŞ / Murat PAZARBAŞI
Ankara'nın Suyu Dualara Kaldı!

nkara'nın 48 saatlik su kesintilerini yöneten Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü İhsan Fincan, kuraklığın sürmesi halinde su kesintilerinin 4 güne kadar çıkabileceğini söyledi. Fincan, "Ankara tarihinde böyle susuz bir dönem yaşamadı. Yeni bir su kaynağı gelinceye kadar kesintiler devam edecek. Dua edelim, kısa sürsün" dedi.

Ankara'da önceki geceden itibaren 48 saat aralıkla dönüşümlü su kesintisi başladı. Yarısı önceki gece 24.00'ten itibaren susuz bırakılan kentin diğer yarısı, bu gece 24.00'te susuz kalacak.

Milliyet'in sorularını yanıtlayan Fincan, barajlarda 65 milyon metreküp su kaldığını belirterek, "Kesintiler dışında kente günlük 500 bin metreküp su vereceğiz. Yüksek kotlara su çıkmaması durumunda kesintileri 3, hatta 4 güne çıkarabiliriz" diye konuştu.

"Allah'ın takdiri"
Fincan, Ankara'ya Kızılırmak'tan su taşıyacak toplam 375 kilometrelik hattın 70 kilometresinin tamamlandığını da belirterek şunları söyledi:
"Kızılırmak Projesi kapsamında 1200'ün üzerinde personel ve 600 civarında makineyle çalışılıyor. Maliyeti 515 milyon YTL olarak hesapladık. Bu yıl içinde çok büyük aksilik çıkmazsa bitirmeyi planlıyoruz. Elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz, gerisi Allah'ın takdiri. Kent genelinde kriz masası oluşturuldu. Vatandaşın acil ihtiyaçlarını değerlendireceğiz. Su çıkmayan semtlere, hattın basıncını ayarlayarak su vermeye çalışacağız. Veremediğimiz yerlere tankerlerle takviye yapacağız. Bütün gücümüzle hiç olmazsa hastaneleri sürekli besleyeceğiz.

Gerede'de top DSİ'de
Gerede Projesi konusunda tüm yetkinin DSİ'de olduğunu söyleyen Fincan, projenin hayata geçirilmesi durumunda Ankara'nın 2050'ye kadar sorun yaşamayacağını dile getirdi. Fincan, "Kazmayı vurabilirsek, projeyi 3 yılda bitiririz" diye konuştu.

Erken kestiler
Bu arada, Ankara'da bugün kesinti uygulanması beklenen bazı bölgelerde suların önceki gece kesilmesi tepkilere yol açtı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek "Arkadaşlarımız suyun mahalle vanalarından kesilebileceğini tespit ederek kesmiş. Kesinlikle vanadan kesmeme talimatı verdim. Suları tekrar verilecek" dedi. Gökçek hastaneler için özel hatlar çektiklerini de söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-suyu-dualara-kaldi_55630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!