Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’ya 6 Milyon Çiçek

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, “Bu yıl ilk etabına başladığımız peyzaj çalışmalarını yıl boyunca sürdürerek, Ankara’yı yaklaşık 6 milyon çiçekle donatacağız” dedi.

Hürriyet Ankara
Ankara’ya 6 Milyon Çiçek

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, “Bu yıl ilk etabına başladığımız peyzaj çalışmalarını yıl boyunca sürdürerek, Ankara’yı yaklaşık 6 milyon çiçekle donatacağız” dedi.

Dikimi yapılan ve yapılacak olan tüm bahçe çiçeklerini, Ankara iklimine uyum sağlayacak tür ve çeşitten seçtiklerine dikkat çeken Akgül, “Menekşe, hüsnüyusuf, Çin karanfili, papatya, bellis, şebboy, aslan ağzı cinsinde seçtiğimiz 6 milyon adet çiçeği oluşturduğumuz ekiplerle aşamalı olarak dikmeye başladık. 2010 yılı içerisinde başkentin kavşakları, ana arterleri, refüjleri, rekreasyon alanları ve prestij parklarını rengarenk çiçekle donatmayı hedefledik” dedi.

Akgül, yaklaşık bir ay sürecek çalışmalar sonrasında, kentin dört bir tarafının menekşe başta olmak üzere diğer bahar çiçekleriyle bezeneceğini bildirdi.

Genelkurmay kavşağına ay yıldız

Renk renk çiçeklerle Anıtkabir çevresinde, Kızılay göbeği ve Cumhurbaşkanlığı kavşağında dikim ve desen çalışması yapıldığını belirten Akgül, şunları söyledi:

“Genelkurmay kavşağında kırmızı-beyaz menekşe ve papatya çiçekleri ile ay-yıldız desen çalışması yapıldı. Akay kavşağı, Tandoğan kavşağı, Çiftlik kavşağı, Sıhhiye kavşağı, Yıldız kavşağı, TRT Oran kavşağı ve Atakule kavşağında ise menekşe çiçeği fideleri dikildi. Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu, Konya Yolu, havaalanı yolu gibi kent giriş yolları ve ana arterlerde başlayan çalışmalarda başkenti çiçeklerle buluşturduk. 15 Mayıs’a kadar yapacakları çalışmalar sonrasında tüm yeşil alanları mevsimlik bahar çiçekleriyle donatacağız. Yerli çiçek koruma çalışmalarına özel önem veriyoruz. Bu amaçla sürdürdüğümüz faaliyetlerde geçen yıl 15 ayrı türden 50 bin adet çiçek üreterek, tohum elde etmek amacıyla merkez alanlara diktik.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-6-milyon-cicek_79197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!