Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’ya Değer Katacak Proje

Başkent'te uzun yıllardır gündemde olan 20 gün önceki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ihaleye çıkma kararı alınan Disneyland’la ilgili Ankara Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “İimdiden iki üç tane talip olduğu duyumları alıyoruz. Önümüzdeki ay ihaleye çıkacağız. Ankara’nın değerine değer katacak bu dev

Hürriyet Ankara
2 Ankara’ya Değer Katacak Proje

Başkent'te uzun yıllardır gündemde olan 20 gün önceki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ihaleye çıkma kararı alınan Disneyland’la ilgili Ankara Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Şimdiden iki üç tane talip olduğu duyumları alıyoruz. Önümüzdeki ay ihaleye çıkacağız. Ankara’nın değerine değer katacak bu dev projeyle yılda 6 milyon turist gelecek deniyor, ben üç milyona bile razıyım” dedi.

TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde, Temelli Sanayi Bölgesi’nin 2-3 kilometre ilerisindeki bölgede 3 bin 700 dönümlük araziye kurulacak Disneyland ve çevresindeki yaşam alanıyla ilgili Gökçek şu bilgileri verdi:

673 milyon dolarlık maliyet

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Disneyland’ın ihalesinin belediye tarafından yapılması kararı alındı. 3 milyon 700 bin metrekare üzerinde dev bir alanda yapılacak bu projenin ihalesine önümüzdeki ay çıkmayı düşünüyoruz. Bir milyon metrekaresi Disneyland, geri kalanı iş merkezi ve konut olacak. Eğlence parkı kısmının tahmini maliyeti 673 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Belediye olarak buradan arazi parası alacağız ve alt yapısının dış kısmını yapacağız. Gerisinin sorumluluğu ihaleyi alan kurum ve kişilerde olacak. Burada kent de yatırımcı da kazanacak. Disneyland için yatırımı yapan firma, alanda kazanacağı iş merkezi ve alanla da eğlence parkı yatırımının karşılığını almış olacak. 10 yıl boyunca da cüzi bir kira alacağız.

Bugün başlasa üç yıla biter

Disneyland Ankara’nın prestiji kadar, Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlayacak. Türkiye’nin güzelliklerinin yer aldığı eserler de olacak. Mesela Truva atı olacak.
Ankara’ya bu projenin yılda 6 milyon turist getireceği uzmanlar tarafından söyleniyor ama ben 3 milyon turiste de razıyım. Bu yüzden alana 7 tane otel kurulacak.
Ankara’nın Disneyland konusundaki en büyük avantajlarından bir tanesi de hızlı tren. Konya, Kayseri, İzmir, İstanbul, Eskişehir gibi kentlerin buluşma noktası olacağı gibi yurtdışından da misafirlerimizi ağırlayacağız.” Disneyland’ın inşasının büyük ve zahmetli bir iş olduğunun da altını çizen Gökçek, “Bugün inşaatı başlasa üç yıla ancak biter” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-deger-katacak-proje_82177.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • gökçek Ankara halkını kandırıp oy hırsızlığı yapmıştır. sözverdiği metro hatlarının yapımını devlete yüklemiştir. madem disneyland yapacak para var o zaman zarüri ihtiyacımız olan metroyu hiç değilse 1m de olsa biraz ilerletsin. havayi fişek gösterileri, eğlenceler, sanatçı gösterileri, kısacası gökçek osmanlı lale devrinde yaşamaktadır. Ankaranın da paraları çar çur edilmektedir. YANITLA
  • Sn. Gökçek Ankara için yeni projeler üreteceğine 2004 yılına başlamış olduğu Güneypark (902 Parsel) kentsel dönüşüm projesini bitirse çok daha iyi olur. 902 parselde yüzlerce insanım mağdur durumda beklemektedir ve Belediye her nedense bu kentsel dönüşüm için yaptığı projeleri hep iptal ediyor. Bu sene en son geçen hafta yapılan 3. ihale de iptal edildi. Peki mağdur olan yüzlerce insanımız ne olacak, bu kişilere disneyland jetonu verip gidin eğlenin mi diyecek Belediye? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!