Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’ya Yeni Müze

Vakıflar Genel Müdürlüğü, cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün talimatıyla yaptırılan tarihi ‘Hukuk Mektebi’ni Vakıf Eserleri Müzesi yapmak için

Türkiyeb>Vakıflar Genel Müdürlüğü, cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün talimatıyla yaptırılan tarihi ‘Hukuk Mektebi’ni Vakıf Eserleri Müzesi yapmak için kolları sıvadı.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, uzun yıllar Ankara Müftülüğü olarak kullanılan binanın müzeye dönüştürülmesi için tadilat çalışmalarına başlandığını söyledi. Kısa zamanda tamamlanarak, faaliyete geçmesi planlanan müzede, antika halı ve kilimler, el yazmaları, şamdan, rahle, çini gibi eserler sergilenecek. Tarihi eserlerin bakım ve onarımlarının ilmî ortamda yapılacağı ‘Konservasyon Atölyesi’nin bulunacağı müzede, ziyaretçilerin dinlenebileceği bir kafe de yer alacak. Müzede, 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında tarihlenen çeşitli yörelere ait halı ve kilimler ile çeşitli tarihi eserler bulunacak.

Vakıflar Ankara Bölge Müdürlüğü’nde sergilenen çeşitli yörelerden 16. yüzyıla ait bir adet ejderli Kafkas halısı, 17. yüzyıla ait Ladik ve Kula Seccadesi yıldızlı ve madalyonlu Uşak halıları, 18. ve 19. yüzyıllara ait Milas, Bergama, Gördes tek ve çift mihraplı seccadeler, Kırşehir, Mucur, Çanakkale (çarklı elek, turnalı baratlı, oklu) halıları ve 18. yüzyıla ait İzmir adıyla tanınan Uşak halıları ile Doğu Anadolu Yörük halıları olmak üzere toplam 40 halı da müzedeki yerini alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-yeni-muze_17226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!