Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya Belek Ormanlarının Yüzde 93'ü Turizm için Tahsis Edilmiş

Golf sahaları oluşturmak için ağaç katliamı yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen Belek ormanlarının yüzde 93'ünün turizm için tahsis edildiği açıklandı.

Zaman Gazetesiolf sahaları oluşturmak için ağaç katliamı yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen Belek ormanlarının yüzde 93'ünün turizm için tahsis edildiği açıklandı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün konuyla ilgili verdiği soru önergesini yazılı olarak cevaplandırdı. Eroğlu, açıklamasında 17 milyon 600 bin metrekare büyüklüğündeki Belek ormanlarının 16 milyon 372 binlik kısmının tasarruf hakkının, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 8. maddesi uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildiği belirtti.

Açıklamada söz konusu alanın 8 milyon 876 bin metrekarelik kısmında golf ve konaklama tesislerinin yapılması için 10 adet, 7 milyon 846 bin metrekarelik kısımda ise otel, konaklama ve günübirlik tesislerin yapılması için 47 adet izin verildiği belirtildi. Bakanlığın izniyle Belek ormanlarının 350 bin metrekarelik kısmında da 1 adet turistik tesis yapılacak.

"Anayasa Mahkemesi'nin orman alanlarının turizm amaçlı tahsis edilemeyeceğine ilişkin kesin kararının ardından, Çevre ve Orman Bakanlığınca Belek ormanlarındaki yapılaşmanın durdurulması için bir girişimde bulunup bulunmadığı" yönündeki soruya ise Eroğlu, kanunun geriye işleyemeyeceğini belirtti. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti: "2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 8. maddesi ile Kamu Arazilerinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkındaki Yönetmeliğin 7. ve 11. maddeleri hakkında Danıştay 6. Dairesinin 2005/5371 esasa görülmüş olan davada 5 Aralık 2006 tarihinde yürütmenin durdurulması ve 8. maddesinin tümden iptali için Anayasa Mahkemesinde dava açılmasından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni izinler verilmemiş; eski izinler ise resmi senet hükümlerine göre devam ettiği, Anayasa Mahkemesi 2006/169 esasında görülen davada 7 Mayıs 2007 tarihinde 2007/55 sayılı kararıyla, 2634 Sayılı Kanunun 8. maddesini iptal ettiği gerekçeli kararı henüz yayınlanmadığı, Turizmi Teşvik Kanunu'nun 8. maddesi iptal edilmiş uygulama yönetmeliğinin ilgili maddeleri hakkında 5 Aralık 2006 tarihinde yürütmenin durdurulması yönünde karar verilmiş olmakla birlikte, yargı kararları geriye dönük olarak işlemediği için 5 Aralık 2006 tarihine kadar yapılmış olan tahsisler hukuken geçerlidir ve izne konu tesislerin inşaatı, resmi senet hükümlerine göre devam etmektedir.''

Önerge sahibi, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ise "Turizm Bakanlığının verdiği resmi rakamlarla 111 bin 400 ağaç kesilmiştir. Ancak Çevre ve Orman Bakanı Sayın Eroğlu'nun verdiği yanıta göre, Belek ormanlarının yüzde 93'ü turizm amaçlı tahsis edilmiştir. Yani neredeyse orman alanının tamamı gitmiştir. Bu da çevreci örgütlerinin '500 bin ağacın kesildiği' yönündeki iddialarını desteklemektedir." dedi. Bu arada, Belek ormanlarında inşaatların hala sürdüğünün bizzat bakan tarafından doğrulandığını da sözlerine ekleyen Çöllü, şunları dile getirdi: "Sayın Bakan, yargı kararları geriye dönük yürümez diyerek, devam eden inşaatlar konusunda 'bir şey yapamayız' diyor. Bir de 'Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı açıklanmadı' diyor. Sayın Bakan, yanlış biliyor. Anayasa Mahkemesinin esas 2006/169 ve 2007/55 Sayılı konu ile ilgili gerekçeli kararı 24 Aralık 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Sayın Bakanın yanıtının tarihi 25 Aralık 2007'dir. Yani tam bir ay önce yayınlanmış gerekçeli karar yok sayılmaktadır." Soru önergesiyle tartışma konusu olan Belek ormanları yeniden gündeme geldi. Çevreci örgütler sık sık Belek ormanların yönelik eylemleri hafızalardaki tazeliğini koruyor.

5 yılda 2 bin 702 hektar orman alanı yandı
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında 2002-2006 yıllarında 1122 orman yangını meydana geldiğini; 2 bin 702 hektar orman alanının yandığını; 188 bin 244 metreküp dikili gövde hacminde orman ağacının zarar gördüğünü, bu sahalar içinde turizm amaçlı verilmiş izinlerden dolayı yanmış orman alanı mevcut olmadığını kaydetti. Son 5 yılda veya daha önceki yıllarda yanmış orman alanlarından, orman sınırları dışına çıkarılmış alan bulunmadığını ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti: "Son 5 yılda 4 bin 303 hektar sahada doğal gençleştirme, 2 bin 702 hektar sahada da suni gençleştirme çalışmaları yapıldı. 5 yılda yanarak zarar görmüş 2 bin 702 hektar ormanlık sahada; üzerindeki ormanın yapısına göre, tabii ve suni olarak gençleştirildi. Tabii gençleştirme çalışmaları, orman ağaçlarından dökülen tohumlara ilaveten diğer ağaçlardan toplanan tohumların da araziye serpilmesiyle gerçekleştirildi. Suni gençleştirme çalışmalarında ise 4 milyon 324 bin adet fidan dikimi yapıldı. Ağaçlandırma Genel Müdürlüğümüzce, yaklaşık 12 milyon adet fidan dikildi."

Belek, gündemden düşmedi
Yıllardır tartışma konusu olan Belek ormanları ile ilgili en çarpıcı gelişmelerden biri, geçtiğimiz aylarda medyaya yansıyan bu iki fotoğraf oldu. Yaklaşık iki yıllı süre zarfında Belek ormanlık alanlarında tesislerin yapılmasıyla yaşanan ağaç katliamına tepkiler büyük oldu. Bazı yöneticiler fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını iddia etse de çevreci kuruluşlar konuyu uzun zaman gündemde tuttu. Fotoğraflar medyada günlerce yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-belek-ormanlarinin-yuzde-93u-turizm-icin-tahsis-edilmis_58560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!