Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya, Güneş Enerjisinde Dünyaya Öncülük Edecek

Turizm, Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği’nce (TURÇEV) Ankara’da düzenlenen ‘1. Ulusal Kentsel Çevre Konferansı’nda konuşan Mustafa Akaydın, fosile dayalı enerjinin sonsuz olmadığını hatırlatarak, “Sürdürülebilir enerji üretmek zorundayız. En temiz ve sürdürülebilir enerji ise güneş enerjisidir. Biz Antalya’da Güneşev projesinin temelini atarak

BirGün Gazetesi
Antalya, Güneş Enerjisinde Dünyaya Öncülük Edecek

Turizm, Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği’nce (TURÇEV) Ankara’da düzenlenen  ‘1. Ulusal Kentsel Çevre Konferansı’nda konuşan Mustafa Akaydın,  fosile dayalı enerjinin sonsuz olmadığını hatırlatarak, “Sürdürülebilir enerji üretmek zorundayız. En temiz ve sürdürülebilir enerji ise güneş enerjisidir. Biz Antalya’da Güneşev projesinin temelini atarak kısa bir süre sonra bütün Antalya’nın enerji ihtiyacının güneşten karşılanması için öncülük yapıyoruz. Antalya bunda geç bile kaldı” dedi.

Ankara Rixos Otel’de 27 Nisan’da gerçekleştirilen konferansın ODTÜ Öğretim Üyesi ve gazetemiz yazarı Doç. Dr. Doğan Tılıç’ın yönettiği “Kentsel Çevre Kalitesinin Korunmasında Yerel Yönetim Uygulamaları” konulu oturumda, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Sivas  Belediye Başkanı Doğan Ürgüp konuştu.

Mustafa Akaydın, konuşmasının başında çevre koruma bilincinin bir kültür olduğunu söyleyerek halkta bu kültürün oluşması için yerel yönetimlerin öncülük yapması gerektiğini anlattı. Konuşması boyunca Antalya’dan örnekler veren Akaydın, “Halktan yana yatırım ve kalkınma projeleri yaparken mutlaka bunların çevreye etkilerini ve doğaya zararlarını da planlamak zorundasınız. Halkçı olabilirsiniz ama popülist asla olmamanız lazım. Çünkü popülist kararlar kısa vadede vatandaşın işine yarar, halkın işini görür gibi görünse de sonunda hepimize zarar verir” diye konuştu.

Yapılacak düzenlemeyle Türkiye’de birçok ilde  konut ve otellerin güneş enerjisi kullanabilir hale geleceğini ifade eden Akaydın, “Güneşten elektrik elde etmek Türkiye gibi enerji bağımlısı bir ülkeyi bu bağımlılıktan kurtaracak çok  yararlı bir projedir” dedi.

‘Herkes kapısının önünü süpürsün’

Panelin konuşmacılarından Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ise, yüzyılımızın en önemli sorunlarından birinin çevre kirliliği ve çevre sorunu olduğunu hatırlatarak “Kirliliğin önlenmesi ve temiz bir çevre için mutlaka  uluslararası işbirliği yapılmalı” dedi. Belediye Başkanı Torun, kirlenmenin tek bir ülkeden kaynaklanmaması nedeniyle temizlemenin de tek bir ülke tarafından yapılamayacağını belirtti.

Karadeniz’in kirlenmesi ve denizdeki çevre sorunlarını örnek gösteren  Seyit Torun, “Bakınız Türkiye olarak biz  Karadeniz’e en büyük kıyısı olan ülkeyiz ama en çok kirleten ülke değiliz. Karadeniz’in kirliliği en çok bizi etkiliyor ama Karadeniz’i en çok kirleten ülkeler arasında Karadeniz’e hiç kıyısı olmayan ülkeler bile var. Örneğin Tuna nehrinden gelen kirlilik Karadeniz ülkelerinin kirliliği değil. Almanya Karaormanlar’dan doğan Tuna, Avusturya’yı, Macaristan’ı, Sırbistan’ı geçerek  Bulgaristan ve Romanya gibi Karadeniz ülkelerine ulaşıyor.  Oysa, Almanya’nın Avusturya’nın Karadeniz’e hiç kıyısı yok” diye konuştu.

Seyit Torun, Ordu’da çevre koruma amaçlı alınan önlemleri anlattı. Hem doğanın temiz tutulması ve tarihi mekânların korunması, hem çöp sorununun çözülmesi hem de denizin temizlenmesi için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını anlatan Torun, Ordu’nun Türkiye’nin en temiz illerinden biri olduğunu anlattı. Torun, “Biz kendi kıyımızı temiz tutsak bile bütün dünyada bu bilinç gelişmezse, bizim temizliğimiz çok kalıcı olmaz. Biz kapımızın önünün süpürürüz ama herkes kapısının önünü süpürmeli” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın başkanlığını yaptığı “Kentsel Çevrenin Dönüşümü ve Korunmasında Yerel Yönetimler” konulu oturuma ise Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, İzmir Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Prof. Dr. Melih Ersoy, Doç. Dr. Tayfun Çınar, Doç. Dr. Tarık Şengül, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay katıldı.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-gunes-enerjisinde-dunyaya-onculuk-edecek_79151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!